Topraksız Domates Üretilecek


Türkiye-Hollanda işbirliği ile jeotermik santralın atık suları kullanılarak topraksız domates üretimi yapılacak.
       
 ANTALYA – Türkiye-Hollanda işbirliği ile jeotermik santralın atık suları kullanılarak, Aydın’da, Türkiye’nin en modern topraksız kültür ile domates üretimi yapılacak sera kurulacak.

Antalya’da devam eden Uluslararası Sera Tarım Ekipmanları, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı’nda (Growtech Eurasia) Aydın ve İzmir bölgesinde Hollanda Ekonomi ve İnovasyon Bakanlığı’nın destekleriyle sürdürülen “Seraculture” projesi kapsamında Türkiye-Hollanda ortaklığıyla, jeotermal santralın atık suları kullanılarak topraksız serada domates üretimi yapılması konusunda işbirliği anlaşması imzalandı.

Türk seracılığını modernize etmek amacıyla Hollanda Tarım Destek Ofisi (Netherland Agri Business Support Office-NABSO) Müdürü “Seraculture” projesi yetkilisi Jop A. Kipp MSc, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ilk jeotermal elektrik santralını kuran MB Holding ile jeotermal enerji kullanılarak modern sera yapımı konusunda anlaşma yaptıklarını söyledi. Jop A. Kipp şunları kaydetti:

“İş ortağımız MB Holding ile Sürdürülebilir Yenilik Merkezi sözleşmesi imzaladık. Ege ile Antalya bölgesi arasında çeşitli illerde Seraculture projesi yürütüyoruz. Aydın’da 40 bin metrekare alanda kurulacak Türkiye’nin en modern serasında topraksız kültür ile domates yetiştirilecek. Jeotermal elektrik santralında atık suyun geri kazanımı için su ve suyun geri dönüşümü ile ilgili sistem kurulacak ve seralarda kullanılacak.”

DİĞER HABERLER
Tohum Takas Şenliği

MB Holding Yönetim Kurulu üyesi Bora Tezel de, Türkiye’de ilk özel jeotermal elektrik santralını kurduklarını anımsattı. Aydın’da 20 megavat kurulu güce ulaşan jeotermal elektrik santralının yanı sıra tarım sektöründe de yatırımlar yaptıklarını anlatan Tezel, şöyle konuştu:

“Jeotermal enerji alanındaki yatırımlara paralel olarak jeotermal kaynaklarını kullanarak tarım sektörüne yatırım yapmak istedik. Jeotermal kaynakların seralarda kullanımı için iki yıl önce Hollandalı iş ortaklarımızla proje geliştirdik. Böylece Aydın bölgesinde elverişsiz alanlarda topraksız kültür ile seracılık yapmak istiyoruz. Elverişsiz alanları tarımın hizmetine sunmak istiyoruz. 2008 yılında kurduğumuz Sultan Sera şirketi ile jeotermal elektrik santralından çıkacak atık suyu seralarda kullanacağız. Türkiye’de en modern serayı kuracağız. Şubat ayında temeli atılacak sera, 2011 yılı Ağustos ayında tamamlanarak hizmete girecek. Aydın’da 40 dönüm alanda topraksız kültür ile domates üreteceğiz.”


5 Aralık 2010. 14:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x