Toroslar’da 69 aileye 966 adet Küçükbaş Hayvan


Mersin’de, Toroslar ilçe Tarım Müdürlüğü ile Toroslar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ortaklaşa yürütülen “Koyun Yetiştiriciliğini Teşvik Projesi” kapsamında: Toroslar ilçesine bağlı Evrenli, Musalı, Arpaçsakarlar, Ayvagediği, Buluklu, Çandır, Çelebili, Çopurlu, Değirmendere, Güzelyayla, Işıktepe, Kayrakkeşlik, Kızılkaya, Resul ve Gözne olmak üzere 15 yerleşim biriminde gelir seviyesi düşük ve yardıma muhtaç 69 aileye, 7 yıl vadeli sıfır faizli aile başı 13 adet ivesi koyun ve 1 adet koç dağıtıldı.

Toplam 966 adet küçükbaş hayvan, proje koordinatörlüğünü yapan veteriner hekim Muhammet Kızılboğa nezaretinde ailelere teslim edildi. Musalı Köyünde yapılan dağıtım törenine Toroslar ilçesi Kaymakamı Kaya Çıtak, Toroslar İlçe Tarım Müdürü İlhan Kartal, Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği Bölge Müdür yardımcısı Kadir Çimen, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yılmaz, muhtarlar ve yöre çiftçileri katıldılar.

Toroslar İlçe Tarım Müdürü İlhan Kartal’ın açılış konuşmasıyla başlayan törende, proje kapsamında dağıtılan hayvanların Hayvan Hayat Sigortasını üstlenen Tarım Kredi Kooperatifleri, Bölge Müdür yardımcısı Kadir Çimen’de şu konuşmayı yaptı:“Toroslar Kaymakamımız Kaya Çıtak’ı ülke hayvancılığına soluk verecek böyle bir projeyi hayata geçirdiği için Ülkemizin en büyük çiftçi ailesi Tarım Kredi Kooperatifleri adına tebrik ediyorum. İlçe Tarım Müdürü İlhan Kartal’ı ve gece gündüz özveriyle görev yapan arkadaşlarını tebrik ediyorum.Hayvancılığın içinde bulunduğu durumdan ülkemizi siz vefakar çiftçilerimiz kurtaracaktır. Ne kadar iyi bir proje yapılırsa yapılsın önemli olan uygulayıcılardır. Ülke kaynakları kullanılarak size emanet edilen hayvanlara iyi bakacağınız ve onlardan iki senede sürü oluşturacağınızdan eminiz. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak sizlere teslim edilen hayvanları Tarsim, Devlet Destekli Hayvan  sigortası ile güvence altına aldık. Hayvanlarınıza bir şey olduğunda biz yanınızda olacağız. Aranızda henüz Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olmayan çiftçilerimiz var. Lütfen, size en yakın Tarım Kredi kooperatifine uğrayın ne kadar değiştiğimizi görünce şaşıracaksınız. Hayvanlarınızın yemlerini mutlaka Tarım Kredi Kooperatifinden faizsiz olarak alın. Bu hayvanları sigorta ile güvenceye aldık. Yemlerini de faizsiz olarak vermeye hazırız. Devletin tarıma yönelik cazip imkanlarından sizde yararlanın.”
   
Küçükbaş hayvan teslimatı yapılan Toroslar ilçesine bağlı 15 köyü ziyaret ederek, teslimatları yerinde inceleyen Toroslar ilçesi Kaymakamı Kaya Çıtak Musalı Köyünde yapılan teslim töreninde yaptığı konuşmada; “Ülkemizde son yıllarda hayvancılığa gereken önem verilmektedir. Bunu devletimizin tarıma ayırdığı desteklerinden dolayı siz daha iyi anlıyorsunuz. İlçemizde proje kapsamında toplam 69 aileye bine yakın koyun ve koç’u sıfır faizle 7 yıl ödemeli veriyoruz. Bu hayvanları ehil ellere teslim etmek için yoğun emek harcadık. Hayvanlığı bilen, gerçekten bu işi yapacak, gelir seviyesi yetersiz, desteğe ihtiyacı olan aileleri proje kapsamına aldık. Devletin sizlere emanet ettiği bu hayvanlara iyi bakacağınızdan eminim. Koyunlar gebe olduğu için 5 ay sonunda doğumları olacak. Bu hayvanların aile bütçenize ve ülke hayvancılığına katkısı çok büyük olacaktır. Yöremizin gelir seviyesi yükselerek, refah düzeyi artacaktır. Hayvanların iyi bakıma ihtiyacı vardır. Devletimiz siz çiftçileri düşünerek hayvan yemini de sıfır faizle vermektedir. Hayvanlarınızı sigorta ile güvenceye alan Tarım Kredi Kooperatifine uğradığınızda size yem konusunda da yardımcı olacaktır. Devletimizin tarıma sunduğu sıfır faizle başlayan indirimli kredileri fırsatlarından imkanınız ölçüsünde yararlanın.” diyerek, projeye destek veren kurum çalışanları, muhtarlar ve Tarım Kredi Kooperatifi yetkililerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.


Yazan - 8 Eylül 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x