Toros Dağlarına 300 Milyon Sedir Tohumu


Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü “Toroslar yeşeriyor” sloganıyla bin 900 rakım yükseklikte, 300 milyon sedir tohumu, 270 ton karperli sedir tohumu ve 600 bin tüplü fidanını toprakla buluşturdu.

Çalışmalarda görev alan 600 orman köylüsüne 1 milyon TL katkı sağlandığı bildirildi. Aşırı tahribattan ve bilinçsiz faydalanmalardan ötürü sedir ormanlarının yok olduğu, yapılan çalışmalarla kıymetli sedir ormanlarını yeniden oluşturmaya çalışıldığı belirtildi.

Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü “Toroslar yeşeriyor” sloganıyla bin 900 rakım yükseklikte, 300 milyon sedir tohumu, 270 ton karperli sedir tohumu ve 600 bin tüplü fidanını toprakla buluşturdu.
Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman, çalışmaları yerinde inceledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sedir ağaçlarının ana vatanı olarak bilinen Toroslar’ın her yerini sedir ağaçlarıyla donatılması için çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda 8 ay önce başlatılan çalışmalar kapsamında bin 900 rakımda 300 milyon sedir tohumu, 270 ton karperli sedir tohumu ve 600 bin tüplü fidanı toprakla buluşturduklarını vurgulayan Akduman, çalışmalar sırasında 600 orman köylüsünün istihdam edildiğini, bu sayede de orman köylüsüne 1 milyon TL’lik katkı sağlandığını belirtti.

Geçmişte aşırı tahribattan ve bilinçsiz faydalanmalardan ötürü sedir ormanlarının yok olduğunu, yapılan çalışmalarla kıymetli sedir ormanlarını yeniden oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Akduman, 2011 yılı sonbaharı ile 2012 yılı ilkbaharında ilçe genelinde yaklaşık bin hektarlık alanda iyileştirme çalışması yapacaklarını, bu alanlardan 750 hektarlık alanı işletme idaresindeki dozer ve makinelerle işleyerek sedir tohumu dikimi yapılacak hale getirileceğini kaydetti.

DİĞER HABERLER
Dünya Hububat Durumu

Orman köylüsünün el ele gönül gönüle çalışarak, orman varlığına katkı sağladığını dile getiren Akduman, “Sabahın ayazında karda kışta buralara tohum atmak, herkesin harcı değil. Bu işe gönül vermiş insanlarımıza teş ekkür ediyoruz. Öyle ki; çalışanların içinde kimi genç kızımız çeyizli ğini buradan kazandığı paralarla hazırlarken, kimi genç kardeşimiz de eğitim ve yine düğün masrafını çıkartmaya çalışıyor. Ormanların korunması ve çoğaltılması için yapılan hiçbir gayret karşılıksız kalmıyor” diye konuştu.

Köy muhtarlarının ormanlık alanların korunması ve yeni tohumların ekimine bü yük destek verdiğini ifade eden Akduman, “Muhtarlarımızın destek vermesi bizlerin elini daha faza güçlendirmekte, geleceğe yönelik ümitlerimizi daha da artırmaktadır” dedi. aa


23 Kasım 2011. 13:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x