Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı


gün

 

 

 

 

Trakya Birlik’ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de üretilen yağlık ayçiçeğinin yüzde 30 – 50’sinin Trakya Birlik tarafından alındığı ifade edildi.

 

 
2015 – 2016 yılı içerisinde ayçiçeği rekoltesinin 900 bin ton seviyelerinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Birliğimize bağlı kooperatiflerimiz ortaklarınca 2015 / 2016 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında 422 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir. Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı ağustos ayının ortalarında başlamış olup, kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 92 alım merkezi ve iki fabrikamızda yüksek ve standart ham yağ oranına göre 20 bin 901 ton, düşük yağ oranlı 8 bin 115 ton ve high oleik cinsi 59 ton olmak üzere toplam 29 bin 75 ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir.

 

 
Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda yüzde 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilmekte ve prime tabi tutulmaktadır. Buna göre her bir yüzde puan artışı için belirlenen alım fiyatı üzerine yüzde 1,5 oranında prim uygulanmakta, örneğin yağ oranı yüzde 45 olan üründe fiyat yüzde 7,5, yüzde 50 yağ oranı olması durumunda ise yüzde 15 prim eklenerek daha yüksek fiyat uygulanmaktadır.”

 

 

Üretici lehine gelişen fiyatlar doğrultusunda, üreticinin eline geçen fiyatın artırılmasına olanak sağlamak amacıyla ön alım fiyatı açıklandığı belirtilen açıklamada, “Birliğimiz yönetim kurulunca uygulanacak ön alım fiyatı yüzde 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.475 TL/ton, yüzde 45 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.586 TL/ton, yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.696 TL/ton olarak belirlenmiştir. Ayçiçeği ürün bedeli ödemeleri imkanlarımız ölçüsünde peşin olarak yapılacaktır. Birliğimiz bugün itibarı ile 350 bin ton ayçiçeği ürününü alabilecek finansal güce sahiptir” denildi.

Kaynak: AA


Yazan - 1 Eylül 2015. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x