Şap İle İlgili Trakya Bölgesi Karantina Altına Alındı


Şap hastalığı riskine karşı, Trakya Bölgesi karantina altına alındı

Tekirdağ Tarım İl Müdürü Erdem Karadağ, ”Şap hastalığı riskine karşı, Trakya Bölgesi karantina altına alındı. Trakya’ya herhangi bir hayvan sevkıyatı 1 Şubat’a kadar durduruldu” dedi.

Bulgaristan Tel örgü inşaatına başlıyor

Şap hastalığının engellenmesi gerekçesiyle Bulgaristan–Türkiye sınırında kurulması planlanan tel örgü duvarın 22 kilometrelik ilk bölümünün inşaatına başlanıyor

Focus radyosunun haberine göre Sliven kentindeki Bölge Veterinerlik Müfettişi Doktor Stoyan Kolev, tel örgü olarak kurulacak engelin her iki tarafın yararında olacağını söyledi. Kolev tel örgü duvarın inşaatının sadece bir kaç günlük zaman alacağını bildirdi.

Bu arada Tarım Bakanlığı Basın Merkezi iki ülke arasındaki tel örgü duvar inşası konusunda Türkiye’den resmi herhangi bir tepki gelmediğini açıkladı.

Açıklamada, Avrupa Birliği dış sınırında olan Bulgaristan’ın üzerine düşen görevini yapmaya çalıştığı belirtilerek, “Evcil ve yaban hayvanların dolaşımını engelleyecek tel örgü duvar Türk çiftçiler tarafından da memnuniyetle karşılanacaktır” denildi.

Bulgaristan’da Türkiye sınır bölgelerinde şap hastalığı tespit edilmiş ve bir çok yerde karantina uygulamasına gidilerek, yüzlerce büyük ve küçük baş hayvan itlaf edilmişti.   

Karadağ, Türkiye’nin Bulgaristan sınırında vurulan 3 domuzda görülen şap hastalığına ilişkin Ari Bölge olarak ilan edilen Trakya’da bir dizi önlemlerin alındığını söyledi.

DİĞER HABERLER
Tüketiciler Hileli Gıdaya Karşı Komisyon Kurdular

Erdem Karadağ, Trakya Bölgesi’nde 21 gün boyunca hayvan sevkıyatının durdurulduğunu ifade ederek, ”Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından valiliklere ve il tarım müdürlüklerine şap hastalığı riskine karşı önlem çalışmaları yazısı daha önce gönderilmişti. Şap hastalığı riskine karşı, Trakya Bölgesi karantina altına alındı. Trakya’ya herhangi bir hayvan sevkıyatı 1 Şubat’a kadar durduruldu” dedi.

Şap hastalığı riskine karşı en küçük bir ihtimali bile değerlendirdiklerini kaydeden Karadağ, Tarım İl Müdürlüğü olarak çalışmaları takip ettiklerini bildirdi.


25 Ocak 2011. 12:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x