TSE “Günü Gelince Helal Et Belgesi Verebiliriz”


TSE Başkanı Büyükhelvacıgil, günü gelince helal etin de belgelendirmesini yapacaklarını açıkladı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ”CE işaretini nasıl veriyorsak, günü gelince helal etin de belgelendirmesini yapacağız” dedi.

Tahir Büyükhelvacıgil, TSE’nin helal et belgelendirmesi yapması konusunda son derece yetkin olduğunu, ancak bugün böyle bir ihtiyaç bulunmadığını belirtti. Helal et konusunda ortak akılla oluşturulacak bir belgelendirme yapılması gerektiğini ifade eden Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti:

”TSE bu belgeyi yapmaya, çıkarmaya son derece yetkindir, fakat böyle bir şeye ihtiyaç yoktur. İslam Ülkeleri Birliği vardır, bizim arzumuz odur ki bu kuruluştaki çalışmalarda ortak akılda bir şey çıksın. Farklı dokümanların çıkması bir şey sağlamaz. Mühim olan ortak akılda bir şeyin çıkması. Uzmanlar uzun süreli toplantılar yapmıştır. İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün (SMIIC) tarafından bu iş deklare edilirse, söylenirse, bütün İslam ülkeleri de ortak akılda buluşmuş olursa referans dokümanları verebilirler. Biz de o süreci bekliyoruz. Çalışmalar yapılıyor, uzmanlar görüşlerini hazırlıyor. CE işaretini nasıl veriyorsak günü gelince helal etin de belgelendirmesini yapacağız.”


DİĞER HABERLER
Ebru Gündeş'in, yoğurt markası "Gündaş"
3 Aralık 2010. 17:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x