Tukaş, Ortadoğu Pazarının En büyük Gıda Fuarı Gulfood 2013’te


KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Tukaş, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 25-28 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenlenen “Gulfood Dubai 2013” fuarına katıldı. Bugün açılışı yapılan fuarda Tukaş standı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından da ziyaret edildi.

 

Gıda ihtiyacının yaklaşık %90’ını ithalatla karşılayan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Türk gıda sektörü için Ortadoğu pazarına açılan bir kapı olan Gulfood 2013 fuarına katılan Tukaş, bu pazara yönelik potansiyel iş bağlantıları kurup, yeni müşteriler kazanmayı hedefliyor. Bugün açılışı yapılan fuarda Tukaş standı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından da ziyaret edildi.

 

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERATukaş’ın Ortadoğu pazarına ağırlıklı olarak domates salçası ve sebze konservesi ürünleri ihraç ettiğini belirten Tukaş Ticari Direktörü Şah Karataş, “Türkiye’nin işlenmiş sebze ve meyve ürünleri 2011 yılı toplam ihracatından aldığı yüzde 16,5’lik pay ile Ortadoğu ve Yakındoğu ülkeleri, Türk gıda sektörü için  önemli bir pazardır. Bununla birlikte; diğer önemli bir nokta da Birleşik Arap Emirlikleri’nin dinamik yapısıyla bölgenin re-export merkezi olmasıdır. Bu nedenle ‘Gulfood 2013’ fuarına BAE’ye ve bu ülke üzerinden Ortadoğu bölgesine yapılacak ihracat bağlantılarını sağlamak amacıyla katılıyoruz. Bölgedeki ülkelere, ülkemizden önemli miktarda salça ihraç edilmektedir. Ortadoğu ülkelerinde tercih edilen küçük ambalajlı domates salçası ve Arap mutfağında ilgi gören patlıcanlı ürünlerimize odaklandığımız bu fuarda, ayrıca “Tukaş Catering” markalı ürünlerimiz ile  ev dışı tüketim kanalındaki ziyaretçilerimize ulaşmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.     

 

 

 

“Tukaş’tan ihracat atağı” 

 

1962 yılında kurulan Tukaş, İzmir’in Torbalı ve Balıkesir’in Manyas’ta kurulu iki fabrikada üretim yapıyor. Tukaş, 1967 yılından bu yana bir OYAK kuruluşu olarak, ekonomiye sağladığı katkı ve ülkemizin sosyal yaşamında oynadığı aktif rol ile faaliyetlerini sürdürüyor. 

 

AB ülkeleri, ABD, Japonya, Avustralya ve Orta Doğu ülkeleri ağırlıklı olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapan Tukaş’ın toplam satışlarının %30’unu dış pazar satışları oluşturuyor. Üretimde ISO 22.000 kalite güvence sisteminin yanı sıra uluslararası gıda platformunda geçerli BRC (British Retail Consortium) ve IFS (International Food Standard) belgelerinin bulunması, ihracatta Tukaş’a rekabet avantajı sağlıyor. Sektöründe 2011 yılında yurt dışı satışlarındaki başarılı performansı ile EBSO tarafından da «Yarattığı Marka ile Yurt dışında Üstün Satış Performansı Ödülü” ile ödüllendirilen Tukaş, 2013 yılında yeni pazarlara girmeyi hedefi ile ihracatta atağa geçti.


Yazan - 25 Şubat 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x