Tüketici güven endeksi, Eylül’de sert düştü


Tüketicilerin beklentilerini yansıtan Tüketici Güven Endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre 13,2 oranında azalarak, 68,3’ten 59,3’e geriledi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi verilerinden hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 13.2 oranında azaldı; Ağustos ayında 68.3 olan endeks Eylül ayında 59.3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artması kaynaklı.

 

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.6 oranında azalarak ağustos ayında 74.1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin yükselmesinden kaynaklı.

 

TÜİK ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

 

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.


Yazan - 20 Eylül 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x