Tüketici güveni düştü


bizim-market-ilic4

 

Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz’da da azaldı.

Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 1,7 azalarak 79,03 değerini aldı.

 

Endeksteki gerilemenin ağırlıklı olarak tüketicinin kişisel finansal durumuna ilişkin beklentilerindeki bozulma ve tüketim eğilimindeki düşüşten geldiği görüldü.

 

Bir ay öncesine göre Türkiye ekonomisinin durumu ile gelecek 12 ayda Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin beklentilerin önceki aya göre çok hafif de olsa iyileştiği görüldü.

 

Mevsimsel olarak turizm, tarım ve inşaat gibi sektörlerdeki hareketlenme ile bayram öncesi Ramazan ayının ekonomik aktivitiye getirdiği kısmi hareketlenme ekonominin genel gidişatına ilişkin beklentileri pozitif etkilendiği belirtildi.

 

Endekste ilave sorulan sorulardan tüketicinin enflasyon beklentiler arttı. Alım gücünü etkileyen bu gelişme, kişisel finansal durum algısını negatif etkilemiş olabileceğine işaret edildi.

 

Diğer taraftan, içinde bulunan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan CNBC-e Tüketim Eğilimi Endeksinde daha güçlü, yüzde 9,6 oranında düşüş görüldü.

 

Enflasyondaki artış ve/veya faizlerde düşüş beklentisi zaten düşük seviyede olan tüketim eğilimini azaltmaya devam ediyor olabileceği ifade edildi.

 

DİĞER HABERLER
Şevketi Bostan Konservesi Yapımı Eğitimi Verildi

Sonuç olarak, gerek tüketim eğilimindeki düşüş gerek kişisel finansal durum algısındaki bozulmanın etkisiyle gerileyen tüketici güveni iç talepteki görece zayıflığın devam etmekte olduğuna işaret ettiği belirtildi.


15 Temmuz 2014. 12:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x