Tüketici Tercihi Beyaz Et


Mudurnu Piliç,BESD-BİR ve STBP Başkanı Daştan, tüketicilerin, kırmızı etin yaklaşık 4’te 1’i oranında daha ucuz olan beyaz ete yöneldiğini bildirdi.

Mudurnu Piliç,Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Başkanı Zuhal Daştan, tüketicilerin, kırmızı etin yaklaşık 4’te 1’i oranında daha ucuz olan beyaz ete yöneldiğini ve piliç üretiminin 2011’de tahminen yüzde 20 daha artacağını bildirdi.

Daştan, yazılı açıklamasında, kırmızı etteki açığın beyaz etle kapanacağını savunarak, şu anda et ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak miktarda tavuk etinin piyasaya arz edildiğini belirtti.

Bakanlar Kurulunun 2011 Yılı Programı’nda yer alan, kırmızı ete olan talep baskısının azaltılması amacıyla, talebin beyaz ete kaydırılması yönündeki kararına değinen Daştan, şu değerlendirmelerde bulundu:

”2009’dan bu yana kırmızı et fiyatlarındaki artış eğiliminin önüne geçilemiyor. Tüketiciler, kırmızı etin yaklaşık 4’de 1’i oranında daha ucuz olan beyaz ete yöneldi. Bakanlığımızın teşviki ile kırmızı etteki açık, piliç eti ile kapatılacak. Tavuk eti en ucuz ve en sağlıklı protein kaynaklarından, üstelik bol. Entegre firmalar kapasitelerini artırdı, daha da artıracak. Piliç üretimi 2011’de tahminen yüzde 20 daha da artacak, halkımız bol ve ucuz piliç eti yiyebilecek.”

DİĞER HABERLER
"Şükran Günü" nde Hindi Baş Köşede

Daştan, bütün pilicin perakende kilogram fiyatının ortalama 4,50 lira olduğunu kaydederek, piliç alırken, ekonomik olması sebebiyle poşette bütün pilicin tercih edilmesi önerisinde bulundu.

Türkiye’de beyaz ete talebin her geçen yıl artığına işaret eden Daştan, kişi başına kanatlı eti tüketimi 1990 yılında 4 kilogram bile değilken, bu rakamın 2009’da 17 kilogramı geçtiğini kaydetti.

Zuhal Daştan, hedeflerinin, kişi başı yıllık tüketimi AB ortalaması olan 24 kilograma çıkarmak olduğunun altını çizdi.


3 Kasım 2010. 20:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x