Tüketiciler Deli Dumrul’dan şikayetçi


Tüketiciler Birliği, otoyol ve karayolları ile tesislerinin ücretlendirilmesini düzenleyen yönetmeliğin iptali için yargıya başvurdu.   Genel Başkan Nazım Kaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Siyasi iktidar, otoyol yatırımları ile seçmeninden takdir almış; seçim sonuçlarına yansıtmayı başarmıştır. Başarısı ile yetinmeyen siyasi iktidar, 14 Mayıs itibariyle yürürlük kazandırdığı yönetmelik ile otoyolların haricinde sınırı belli olmaksızın şehir içi yolları ve tesislerini de özelleştirerek yaptığı yatırımı nakde çevirmeyi amaçlamaktadır.

 

Demiryolu yatırımı engellenen siyasi iktidar, karayolu yatırımları ile ülke ekonomisine büyük yük getirmiş, yönetmelik ile bu yükü vatandaşının omzuna yüklemeye çalışmıştır.

 

Ödediğimiz her vergi bize paralı ve cezalı yol, yüzde 134 zamlı su ve KK’sı bol elektrik olarak geri dönmüş; bu yönetmelik ise ‘devlette devamlılık esastır’ söylemini yok etmiştir.

 

Tüketiciler Birliği, yeni düzenlemenin deniz ulaşımının özelleştirilmesi ile başlayan ‘öncelikli geçiş hakkı’ ve anlamsız zamlar benzeri uygulamaların kara ulaşımında yaşanabileceği, trafikte eşitlik ve adaleti bozabileceği endişesini taşımaktadır.

 

Trafik yoğunluğunun ücreti etkilemesi ise ‘hem kel hem fodul’ benzetmesi ile çözüm üretememenin gelir artırması olarak görülmektedir. Yeni düzenleme sayesinde düz ovalara köprü yapıldığına şahit olmak istemiyoruz.

Diğer Haberler:
Vergi oranlarında değişiklik planı yok

 

Yönetmelikte yer alan geçiş kartlarından masraf alınması ise yeni dönemde ulaşım külfetinin çeşitlenerek artacağını göstermektedir. Yetkiliye her yolun serbest, tüketiciye her yolun paralı hale geldiği bugün sabrımız taşmak üzeredir.

 

Tüketiciler Birliği, yeni düzenlemenin pilot uygulama olmasından diğer kamusal hizmetlere örnek teşkil etmesinden endişe duymaktadır.

 

Tüketiciler Birliği, yeni düzenlemenin Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan ‘sosyal devlet’ ilkesine, 23. maddesinde ‘…seyahat etme hürriyeti’ne ve 172. maddede yer alan ‘Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır…’ hükmüne aykırılığı nedeni ile yargıya başvurarak yürütmenin durdurulması talepli dava açmıştır.

 

Siyasi iktidar yargı kararını beklemeksizin devlette devamlılık ilkesini ve tüketicinin taleplerini dikkate alarak Deli Dumrul Yönetmeliği’ni yürürlükten kaldırmalıdır. Aksi takdirde siyasi iktidar için yolun sonu gelmiş demektir.”

 KÖPRÜNÜN ORTASINDAKİ ADAM (!)…*

Vezirler huzura  çıkmışlar: – Padişahım, hazinede para  kalmadı.. Yeni vergilere ihtiyacımız var,  diyerekten..  .

 

Padişah,  kavuğunun altından  kafasını kaşımış, – Eeee! Ne vergisi   koyalım? , demiş…

 

Vezirler: – Köprülere adam  koyalım,  geçenden bir akçe alsınlar!

 

Padişah, – Tamam, demiş.

 

Aradan   bir süre geçtikten sonra sormuş vezirlerine: – Nasıl, halk hayatından memnun  mudur? Her hangi bir şikayet var mı? – Hiç bir tepki yok  Sultanım! – İyi o zaman köprünün diğer  tarafına da bir adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın!

 

Diğer Haberler:
Türkiye'nin AB ile ilişkileri tamamen donar

Aradan bir süre geçmiş, Padişah tekrar  sormuş vezirlerine: – Var mı halinden  şikâyet eden? – Yok!

 

Halkının tepkisizliğine kızan  Padişah, gürlemiş: – Köprülerin ortasına da  birer adam koyun, gelip geceni köprünün ortasında becersin!

 

Aradan  birkaç gün geçmiş, halktan  bir tepkinin olmamasına içerleyen Padişah, çağırmış  vezirlerini, -Halkı dinleyelim hele  bir,  demiş.

 

Gitmişler köye, Padişah  sormuş: – Halinizden memnun  musunuz, var mı bir şikâyetiniz? Ses yok.

 

Padişah  tekrar : -Ulan demiş, taş üstünde taş omuz üstünde baş komam!!! Var mı şikayeti olan hemen söylesin!  diye  gürleyince  arkalardan  cılız bir ses duyulmuş:

 

– Şey padişahım, o  köprünün  ortasındaki adam var ya!.. –  Eeee!,  demiş Padişah bir umutla… Ne olmuş o  köprünün ortasındaki adama???

 

– Aksamları çok kalabalık  oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, mümkünse bir adam   daha koysanız ?…


18 Mayıs 2012. 11:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x