Tüketiciler Kanatlı Ürünleri İle İlgili Bilimsel Aydınlatılacak


Son günlerde gıda ürünleri ile ilgili bazı yetkisiz kişilerin yayın organlarında yaptıkları bilimden uzuk açıklamalar için Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği bir birim oluşturarak tüketicileri bilimsel olarak aydınlatma kararı aldı.

 

Bu konu ile ilgili bilgi veren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği yetkilileri son günlerde yayın organlarında gündeme gtirilen pormon kullanımı ile ilgili de şu açıklamayı yaptı.

 

Tavuk Üretiminde Hormon Kullanılmıyor,hem yasak, hem de maliyeti çok yükseltir

 

Avrupa Birliği ülkeleri de dahil, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de tavuk üretiminde hormon kullanılmamaktadır. Türkiye’de hormon kullanımı, imal edilmesi, satılması, bulundurulması da yasaktır. Dolayısıyla Türkiye’de hormon üretimi yoktur ve hormon ithali de yapılmamaktadır.

 

Kaldı ki hormon ucuz bir madde olmadığından uygulama ekonomik açıdan da rasyonel değildir. Kullanımı durumunda ise üretim maliyetlerini birkaç misli artıracaktır.

 

Geçmişte, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde kanatlı hayvanlarda hormon kullanımının uygulanabilirliği ile ilgili araştırmalar yapılmış, yem katkısı şeklinde yapılacak hormon uygulamalarından sonuç alınamadığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

 

Enjeksiyon metodunun ise rasyonel olmadığının belirlenmesi nedeniyle bu yöndeki araştırmalardan da vazgeçilmiştir. Dolayısıyla pratikte uygulanabilirliği bulunmayan hormonun, uygulanması ekonomik açıdan da rasyonel değildir.

 

Tavukçulukta hormon kullanımı boşa harcanan bir çaba demektir ve uygulama gereksiz bir şekilde üretim maliyetini artıracaktır.


Yazan - 26 Aralık 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
7 yıl önce

Tavuk Üretiminde Hormon Kullanılmıyormuş peki neden tavuk diyemiyorsunuz da piliç diyorsunuz?
Neden lezzetsiz?
Yüzlerce çeşit sos ve bir o kadar da yardımcı tatlandırıcı gerektiriyor?
Ne oldu?
Tüketim mi düştü?
Adam gibi “gerçek köy tavuğu” üretin de yesin millet.

2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x