Tüketiciler ürün ambalajına bakarak 3 saniyede satın alma kararı veriyor


Bir ürünü satın alırken tüketicilerin satın alma kararını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerin başında ise ambalaj geliyor. Yapılan araştırmalar ambalaj tasarımının, alışverişlerini süpermarket ve alışveriş merkezlerinden yapan tüketicilerin yüzde 68’inin satın alma kararlarını etkilediğini gösteriyor. Yenilikçi yapısı ve ödüllü ambalaj tasarımlarıyla sektörde fark yaratan B12 Creative Branding’in Kurucusu ve Kreatif Direktörü Bürkan Çiftçigüzeli, tüketicinin satın alma süreçlerinde ambalaj tasarımının etkisi ile ilgili değerlendirmelerde bunularak ambalaj değişimi ile satışları yüzde 100’e varan oranda artırmanın mümkün olduğunu vurguladı.

En etkin ve ekonomik pazarlama araçlarından biri olan ambalaj; içerisinde ürün ile ilgili bilgi veren etiketleri, rengi ve tasarımı ile tüketicilerin bir ürüne yönelik satın alma tutum ve davranışını etkilemede büyük rol oynuyor. Pazarlama sektöründe fark yaratmanın önemli etkenlerinden biri olan ambalaj tasarımı, tüketicilerin zamanının her anının çok değerli olması ve bilinç artışının etkisiyle gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor.

Uluslararası hakemli bilimsel dergi Journal EMI’de yayımlanan “Tüketici satın alma karar sürecinde ambalajın yeri ve önemi * adlı makale kapsamında 100 katılımcıdan anket yolu ile elde edilen veriler sonucunda; günlük ve haftalık alışverişlerini çoğunlukla süpermarket ve alışveriş merkezlerinden yapan tüketicilerin yüzde 68’i alışveriş kararlarında ambalajın rengine dikkat ederek, ambalajın renginin satın alma kararlarını etkilediğini belirtiyor. Araştırmada katılımcıların yüzde 48’i ambalajın renginin kalite göstergesi olduğunu düşünüyor. Ambalajın renginin yanı sıra taşıma ve kullanım kolaylığı ile rahatça açılıp kapanabilir olması, kilitli kapak sistemi gibi özellikleri de katılımcılar için tercih sebepleri arasında yer alıyor. Bu doğrultuda katılımcıların yüzde 66’sı ise sadece ambalajı güzel olduğu için bir ürünü denemek isteyebileceklerini dile getiriyor.

DİĞER HABERLER
İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

“Ürünlerin kalite algısı ambalaj ile doğru orantılı”

Satın alma kararında reklam ve iletişim çalışmalarının çok önemli bir etkisi olsa da tüketicinin yüksek oranda rafa geldiğinde kararını verdiğini belirten B12 Creative Branding Kreatif Direktörü Bürkan Çiftçigüzeli, “Bu karar süresinin araştırmalarda ortalama 3 saniye olduğunu görüyoruz. Bu kadar kısa sürede ambalaj en etkili faktör oluyor. Ambalajın da etkisiyle insanlar markalarla duygusal bağ kuruyor. Misafiri geldiğinde aldığı ürünün yemek masasında dekoratif bir obje gibi durmasını isteyebiliyor. Satın aldığı ürünün ambalajını açarken kendisini özel hissetmek istiyor. Yani doğru bir ambalaj her zaman tercih sebebi oluyor. Yine başka bir araştırmada, her 3 tüketiciden birisinin ürünün ambalajına bakarak satın alma yaptığı belirtiliyor. Tüketiciler rafa gittiğinde karşılarına onlarca çeşit ürün, kampanya ve marka çıkıyor. Bu karışıklığı azaltmak ve öne çıkabilmek için marka olarak bir duruşunuzun olması gerekiyor. Bugün ülkemizde katma değerli ürünlerden bahsediliyor. Ürünlerin kalite algısını değiştirmek için tüm iletişim kanallarını düşündüğünüzde en az maliyetle, en yüksek değeri yansıtabileceğiniz yer ise ambalaj tasarımıdır. Artık herhangi bir ürünü iyi üretebilmek yetmiyor. Bunu nasıl bir marka vaadi ve nasıl bir tasarım ile sunduğunuz tüketici tarafından çok daha fazla önemseniyor” dedi.

DİĞER HABERLER
Babacan: Prim affı yok

“Ambalaj değişimi ile satışları yüzde 100 artırmak mümkün”

Bürkan Çiftçigüzeli, yalnızca ambalaj değişimi ile satışlarını yüzde 30’lardan yüzde 100’lere kadar artıran marka örneklerinin çoğaldığını belirtiyor. Ambalaj tasarımı pazarında farklılaşmak ve rafta dikkat çekmek için ilgi çekici tasarımlara sahip, kullanım kolaylığı sağlayan ambalajlar gerektiğini açıklayan Çiftçigüzeli, şu açıklamalarda bulundu: “Taşıma ve saklama kolaylığı gibi pratik yararlar sunan ambalajlar tüketici cephesinde bir tercih sebebi oluyor. Özellikle gıdada hijyenik, koruma sağlayan ambalajlar tüketicide güven yaratıyor ve satışlara olumlu yansıyor. Ambalaj tasarımı, B12 Creative Brandingolarak uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız ve ödüller aldığımız bir tasarım disiplini. Aynı zamanda ajansımızın da en önemli çalışma alanlarından birisi. Ekip olarak gerek yurt içi gerekse yurt dışında gittiğimiz her yerde mutlaka bir raf gezisi yapıyoruz. Farklı bulduğumuz ambalaj tasarımlarını hep birlikte inceliyoruz. Örneğin yeni yaptığımız bir tasarımımızı henüz Türkiye’de görememişken yurt dışında görmemiz bizi hem mutlu etmiş hem de şaşırtmıştı. Bunun yanı sıra düzenli olarak takip ettiğimiz yayınlar ve bloglardaki çalışmaları da bu kapsamda mutlaka değerlendiriyoruz. Her tasarım projesini ofisimizde heyecanla karşılıyor, konu ile ilgili rakipleri bizzat yerinde market raflarında inceliyor ve onlar hakkında bilgi topluyoruz. Rakip analizleri ve raf analizlerimizi yaparken bunların Türk tüketicisi tarafında nasıl bir sahiplenme yaratacağına bakıyor ve bazı etkileri ölçmeye çalışıyoruz. Doğru olduğuna inandığımız tüm tasarım unsurlarını mutlaka sunuyoruz.”

DİĞER HABERLER
Şah Deniz 2 için 841 milyon dolarlık sözleşme imzalandı

*Filiz ÖzenTüketici satın alma karar sürecinde ambalajın yeri ve önemi – Journal EMI: International Journal of Entrepreneurship and Management Inquiries, Cilt 2 / Sayı 3 / 139-151


12 Eylül 2020. 06:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x