Turizmde hijyen yönetimi, analiz ve denetim desteği rekabette fark yaratıyor

29 Mart 2013. 18:02

Genel 2SGS Türkiye ev sahipliğinde, Antalya’da turizm sektörünün ileri gelenleri “Sektörde hijyen, gıda güvenliği ve rekabete etkileri” konularını tartıştı

 

Antalya Bölgesi’nin doğal güzelliği ve konaklama zenginliğinin yanı sıra dünyanın birçok noktasındaki tatil beldeleri arasında güvenli tatil bölgesi olarak algılanması amacıyla, 27 Mart’ta Antalya’da gerçekleştirilen “Turizm ile rekabet gücünün artırılması” konulu seminere katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

 

 

Akdeniz’e kıyısı olan rakip ülkelere göre; daha yeni ve daha nitelikli tesislerin bulunduğu Antalya Bölgesi’nin özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edildiği dikkate alındığında “Konaklama ve Ağırlama Hizmetlerinde Güvenlik” konusu ön plana çıkıyor. Bölgede hizmet veren turistik konaklama tesislerinde konfor, lüks ve eğlence en üst seviyede sağlanıyor. Ancak turistler tercihlerini sadece bu kriterlere göre yapmıyor. Bir yetişkin için güvenli hizmet sunumu öncelikli olmasa da, bir aile için her zaman değerlendirme kriterlerinin başında geliyor.

 

 

Veysel Çelik1Konaklama ve ağırlama sektöründe hizmet veren işletmelerde, güvenli hizmet anlayışını yerleştirmeyi hedefleyen seminer, SGS Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Veysel Çelik, SGS Türkiye Gıda Endüstrisi ve Eğitim Danışmanı Dr.Can Demir ve Halkla İlişkiler Uzmanı Canan Topçu’nun konuşmacı olarak yer aldığı seminere konaklama ve ağırlama sektöründe hizmet veren 120 kişi katıldı.

 

Diğer Haberler:
En Çok Maruz Kalınan Dolandırıcılık Türü Veri Hırsızlığı

 

Seminerin açılış konuşmasını yapan SGS Türkiye Tüketici Ürünleri Bölümü Müdürü Mehmet Cem Özen “ Sektörün ihtiyaçlarını gözeterek, satış ekibimizin sektör temsilcilerine birebir ve düzenli ziyaretlerinden aktardıkları geri bildirimlerle seminer içeriğini belirledik. Hepimiz sektörün birer halkasını temsil ediyoruz ve hizmet kalitesinin yükselmesi için çaba gösteriyoruz. Nihai hedefimiz, sektör için kritik olan ve hizmet kalitesini direkt etkileyen problemleri öngörerek ilerlemek, karşımıza çıkmadan minimize etmek ve tüm bu önlemlere rağmen gelişen sorunları; doğru yöntemlerle, zamanında, müşteriye yansımadan çözmek. Ayrıca bu alandaki bütün taleplerinizi, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, akredite ve uzman kadromuzla Türkiye genelinde mevcut 5 adet gıda kontrol laboratuvarımızla desteklemeye hazırız” dedi.

 

 

Canan Topcu 4Seminer konuşmacılarından T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Veysel Çelik, turizm sektöründeki gıda güvenliği ve denetim uygulamalarını aktardı. “Yılda 5 milyonu yerli olmak üzere toplam 11 milyon turist Antalya’yı ziyaret ediyor. Birebir insana hizmet verdiğimiz bu sektörde güvenlik deyince akla ilk sırada ‘gıda güvenliği’ geliyor. Gıda güvenliğinin önemi, insan sağlığının önemi ile eşdeğer.” dedi.

 

Dr. Can Demir3SGS Türkiye Gıda Endüstrisi ve Eğitim Danışmanı Dr. Can Demir, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın mevzuat ve uygulamalarının gün geçtikçe sektöre büyük katkı sağladığını; ancak turizm sektörünün sıfır riskle hizmet vermesi gerektiği için hijyen yönetiminde bağımsız denetim ve analiz hizmetinin işletmelere sağladığı faydaları vurgulayarak “Gıda maddelerinin insan sağlığına zararsız ve güvenilir olması için üretim, işleme, muhafaza ve dağıtım aşamalarında gerekli hazırlığın yapılması ve önlemlerin alınması çok önemli” dedi.

 

Diğer Haberler:
Maliyet düşecek derken, indirim de gitti

 

İnsanlarla hayvanlarda ortak görülen 230’dan fazla zoonoz (ortak) hastalığın gıda yolu ile bulaşma riskinin olduğuna dikkat çeken Demir, güvenli koşullarda düzenli olarak gerçekleştirilen analiz hizmetlerinin ve bağımsız denetimlerin üretimde kalite ve rekabette önemli bir avantaj yarattığının altını çizdi.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x