“Türk Akımı” hattında isim krizi.


5614435078

 

 Çipras: “Topraklarımızdan geçmeyecek!”

 

Moskova’daki Putin-Çipras zirvesinde Türk Akımı doğalgaz boru hattı konusu, basın mensuplarının önünde “hafif gerginlik” nedeni oldu. Putin’in “Biz öyle isimlendiriyoruz” diyerek sözünü ettiği ve Yunanistan’ı katılmaya davet ettiği Türk Akımı boru hattı konusunda Çipras isme takıldı ve  ilginç yorumlar yaptı.

 

Çipras ismini kabul etmeseler de boru hattı projesine katılabileceklerini ve bunun Yunanistan ile Türkiye’nin ilişkilerini geliştireceğini söyledi.

 

Yunan Başbakan konu bir gazetecinin sorusuyla açıldığında, “Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Yunanistan topraklarında Türk Akımı olmayacak. Bu, Yunan boru hattı olacak. Türk botu hattı Türk topraklarında olacak. Bunu herkes anlasın” dedi.

 

Çipras, “Öyle sanıyorum ki biz Türk Akımı adına katılmayız ama bu projenin Türkiye ile ilişkilerimizi iyileştireceğini düşünüyoruz. Bu yüzden konuyu AB’ye katılımımız ve Yunan kanunları çerçevesinde incelemeye açığız” dedi.

 

Yani Yunan başbakan boru hattına sıcak baktıklarını söylemekle birlikte, AB’ye de atıfta bulunarak “ihtiyatlı” tutum takınmış oldu.

 

Bu arada dün geceyi Moskova’da geçiren Çipras, bugün Başbakan Medvedev ile de görüştükten sonra Atina’ya dönecek.

 

www.turkrus.com/


Yazan - 9 Nisan 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x