Türk Akımı’ndan ilk gaz 2016’da 


1013577572

 

 

© Sputnik/ Egor Aleev

 

Rus devlet doğalgaz şirketi Gazprom, yeni projesi olan ‘Türk Akımı’nda gelinen noktaya dair bir açıklama yaptı. Şirketin yayımladığı açıklamaya göre yeni boru hattı üzerinden Türkiye’ye ilk gaz 2016 yılında ulaşacak, projeyle ilgili hükümetlerarası anlaşma ise gelecek aylarda imzalanacak.

 

Rus devlet doğalgaz şirketi Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yayınlayan Gazprom, şirketin yeni projesi olan ‘Türk Akımı’yla ilgili yeni detayları duyurdu. Açıklamada, ‘Türk Akımı’nın denizden geçecek bölümünü Gazprom’un yalnız başına inşa edeceği, karaya inşa edilecek gaz transfer sistemlerinin ise Türkiye’yle ortak olarak yapılacağı belirtildi.

 

“Gazprom, ‘Türk Akımı’ için yatırım planlarını değiştirdi”

 

‘TÜRKİYE’DE YETKİLİ BOTAŞ OLACAK’

 

Proje için Türkiye’deki yetkili şirketin Botaş olacağı bildirilirken, şirketlerin projede sahip olacağı hisselerin sonraki görüşmelerde belirleneceği söylendi. Açıklamaya göre Gazprom ve Botaş, projenin önemli aşamalarıyla ilgili zaman çizelgesinin taslak halini bir hafta içinde hazırlayacak.

 

Gazprom’dan yapılan açıklamada, Miller ve Taner’in görüşmesi sırasında, ‘Türk Akımı’nın teknik ve ekonomik yanlarıyla ilgili ilk sonuçların ele alındığı ve boru hattının izleyeceği güzergah konusunda karara varıldığı da söylendi.

 

 

© SPUTNİK/ EVGENY BİYATOV

 

‘FİZİBİLİTE İÇİN 28 OCAK’TA İZİN İSTENECEK’

 

Açıklamaya göre Gazprom, yeni doğalgaz boru hattının denizden geçecek bölümüyle ilgili projelendirme ve fizibilite çalışmalarına başlamak için 28 Ocak’ta resmi bir yazıyla Türkiye’den izin isteyecek.

 

 

‘HÜKÜMETLER ARASI ANLAŞMA İKİNCİ ÇEYREKTE’

 

Açıklamada ayrıca, ‘Türk Akımı’nın inşasını öngören hükümetlerarası anlaşmanın 2015 yılının ikinci çeyreğinde imzalanmasının planlandığı belirtildi.

 

 

Gazprom’dan yapılan açıklamada yeni boru hattından Türkiye’ye ilk gazın 2016 yılında verileceği, hattın ilk ayağının 15,75 milyar metreküp kapasiteli olacağı ve bu gazın bütünüyle Türkiye pazarına yönlendirileceği  de söylendi.

 

‘TÜRK AKIMI’ NEDEN ÖNEMLİ?

 

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, daha önce yaptığı bir açıklamada, Avrupa’ya şu anda Ukrayna’dan transit yoluyla ulaştırılan 63 milyar metreküp gazın, ileride ‘Türk Akımı’na yönlendireceğini söylemişti. Gazprom, Avrupa’ya Ukrayna üzerinden ulaştırdığı gazı, ülkeyi devre dışı bırakarak Güney Akım boru hattıyla ulaştırmayı planlıyordu. Ancak şirket, Bulgaristan’ın proje için gerekli izinleri vermemesi nedeniyle planlarını durdurdu ve bu proje yerine gazın Avrupa’ya Türkiye-Yunanistan sınırından ulaşmasını sağlayacak ‘Türk Akımı’ projesini gündeme getirdi.

 

 


Yazan - 27 Ocak 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x