Türk Balıkları Polonya Sofralarını süsleyecek

25 Mayıs 2013. 10:38

Polfish2- soldan sağa; Serap Ünal, Yusuf Topaloğlu, Sinan Kızıltan, İzzettin Eski, Funda Ercan ve Bahar Cengiz

Polfish2- soldan sağa; Serap Ünal, Yusuf Topaloğlu, Sinan Kızıltan, İzzettin Eski, Funda Ercan ve Bahar Cengiz

 

 

Türkiye’de 2000 yılı sonrasında ihracatın yıldız sektörleri arasında yer alan Su Ürünleri Sektörü, Polonya atağına kalktı. Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 22-24 Mayıs 2013 tarihleri arasında Polonya’ya düzenlenen Polfish 2013 Fuarı’na katılarak Türk su ürünlerinin ihracatını arttırmak için katıldı ve Türk balıklarının tanıtımını yaptı.

 

 

Polonya’nın ekonomisinin son yıllarda başarılı bir grafik izlediğini bu nedenle dünya ekonomisindeki öneminin ve payının arttığını belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Polonya ekonomisindeki olumlu gelişmeden Türk su ürünleri sektörü olarak daha fazla pay almak istediklerini, bu nedenle Polfish 2013 Fuarı’na katıldıklarını söyledi.

 

 

Polfish Fuarı ve bununla eşzamanlı düzenlenen fuarlara 20 ülkeden 186 katılımcı ve 4 binin üzerinde ziyaretçinin geldiğini anlatan Kızıltan, “Polfish 12. Kez düzenleniyor. Su Ürünleri Tanıtım Grubu olarak ilk defa katılıyoruz. Alabalığa yoğun talep var. Polonya’ya 2013 yılının ilk 4 aylık döneminde yaptığımız balık ihracatı yüzde 36’lık artışla 2 milyon 643 bin dolardan, 3 milyon 590 bin dolara ulaştı” dedi.

Diğer Haberler:
Lokantacının köfte ısrarına ceza

 

 

Polonya’nın 2008-2009 küresel mali krizi boyunca pozitif büyüme gösteren yegâne AB üyesi olduğuna dikkati çeken Kızıltan şöyle konuştu: “2002 yılında AB üyesi olmasına rağmen hızla gelişen bir ülke. Üstelik turizm açısından  çok gelişmiş. Yılda 11 milyonun üzerinde turist Polonya’yı ziyaret ediyor. Almanya’ya da çok yakın bir ülke. Polonya, 320 Milyar $ civarındaki perakende piyasası ile AB’ne yeni katılan 10 ülke arasında en büyük pazara sahip. Perakende piyasası düzenli olarak büyümekte, buna bağlı olarak talep artıyor. Tüm bu özellikleri dikkate alınarak Su Ürünleri Tanıtım Grubu katılım kararı aldı. Ekonomisinin AB’deki birçok ülkeden çok daha fazla geliştiğini gözlemledik. Polonya, Türk su ürünleri sektörü açısından önümüzdeki yıllarda önemli bir Pazar konumuna gelecek.”

 

 

Polfish 2013 Fuarı’nda Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nu; Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve STG Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Kızıltan ve Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Serap Ünal temsil etti.

 

 

Türk su ürünleri sektörü firmalarının stand olarak yer almadıkları Polfish 2013 fuarına;

Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. firmasından Bahar Cengiz, More Su Ürünleri firmasından Yusuf Topaloğlu ve Uğurlu Balıkçılık A.Ş. firmasından Funda Ercan ziyaretçi olarak katıldı.

Diğer Haberler:
Nevşehir'de bağ bozumu zamanı

 

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x