Türk Eximbank’ın ihracat kredi limitleri belirlendi


60932

 

 

İhracat kredileri ile iki yıl ve daha uzun vadeli sigorta faaliyetlerine ilişkin 2016 yılı ülke limitleri açıklandı.
 

Türkiye İhracat ve Kredi Bankası’nın (Türk Eximbank) yabancı ülkelere yönelik nakdi ve gayri nakdi resmi destekli ihracat kredileri ile iki yıl ve daha uzun vadeli sigorta faaliyetlerine ilişkin 2016 yılı ülke limitleri belirlendi.

 

 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, 2016 yılında uluslararası krediler kapsamında yapılacak kredi tahsisi ile kapsama alınacak sigorta tutarları; OECD 0-3. Grup Ülkeler ve için 1.5 milyar dolar, OECD 4. Grup Ülkeler için 1 milyar dolar, OECD 5-6 ve 7. Grup Ülkeler için 1.25 milyar dolar olmak üzere 7.75 milyar dolar olarak tespit edildi.

 

 

Bu kapsamda ülke tavanı ise OECD 0-2. Grup Ülkeler için 750 milyon dolar, OECD 3. Grup Ülkeler için 600 milyon dolar, OECD 4. Grup Ülkeler için 400 milyon dolar, OECD 5. Grup Ülkeler için 400 milyon dolar, OECD 6 ve 7. Grup Ülkeler için 350 milyon dolar olarak öngörülüyor.

 

 

Bir yıl içinde bir ülkeye açılacak uluslararası kredi ve kapsama alınacak orta-uzun vadeli sigorta toplamı belirlenen grup içi ülke tavanını aşamayacak.

 

 

Karara göre, Ermenistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Kuzey Kore kapsam dışında yer alıyor.


Yazan - 18 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x