Maliki’ye Sesleniyoruz “750 bin Iraklı’ya Yapılan Yardımlar Gözüne Dursun”


Son günlerde Türk halkını en büyük düşman ilan eden Irak Başbakanı Maliki’ye tepkiler büyüyor.

 

Bilindiği gibi Saddam devrindeki zulümden kaçarak ülkemize sığınan 750 bin Irak’lıya yapılan yardımları unutan Maliki hertürlü düşmanlığı yapmaya devam ediyor.

 

Saddam devrinde Türkiye’ye kaçan Irak’lılara altları ahır olan çit katlı evler yapılarak kendilerine devredilmişti.’50 bin kişiye kucak açan Türkiye’ye hertürlü düşmanlığı yapan şimdiki başbakan Maliki’ye tepkiler büyümeye başladı.

 

Irak’ta Saddam rejiminin devrilmesinin ardından ülkede her geçen gün tüm kurumların yetkilerini kendi üzerinde toplayan Maliki, Türkiye’yle de kriz çıkarma peşinde…

 

Başbakanlığın yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Bakanlığı, Merkez Bankası Başkanlığı gibi görevleri de yürüten Irak lideri ABD ile yaşadığı yönetim geriliminin ardından şimdi de Ankara ile karşı karşıya geldi. Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani ile yaptığı görüşmenin ardından “Irak’taki gelişmeler pek de hayra alamet değil. Özellikle mevcut Başbakan’ın gerek kendi koalisyon ortaklarına olan davranışları, gerek Irak’taki yapılanma içerisindeki ben merkezli, adeta şartları zorlayıcı yaklaşımları, Irak’taki gerek Şii grupları, gerek sayın Barzani’yi, gerek Irakiye grubunu ciddi manada rahatsız etmektedir. Bunlar da bu süreci olumsuz şekilde etkilemektedir, bunun üzerinde durduk” demişti.

 

 

Hac yolunda Türk vatandaşlarına eziyet

 

Hac için yola çıkan binlerce Türk vatandaşı, Bağdat hükümetine bağlı askerler tarafından Suudi Arabistan sınırından geri çevrildi. Kendilerine kötü davranıldığını belirten vatandaşlar, benzin istasyonu ve camilerde sabahladı.

 

Hac’da bulunan Türk vatandaşların kargolarını taşımak ve kurban kesmek için giden kasapları taşıyan yüzlerce araçlık Türkiye plakalı otobüsler, Bağdat Hükümeti’nin vizesini taşımadıkları gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından Suudi Arabistan sınırından geri çevrildi.

 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre,Türkiye’nin Kuzey Irak sınır kapısı Habur’dan giriş yapan konvoyun bir kısmının Kerkük’ten hemen sonra, bir kısmının Bağdat’ı geçtikten sonra, bir kısmının da Suudi Arabistan sınırında pasaport kontrolü nedeniyle durdurulduğunu belirten otobüs şoförleri, kötü muameleye maruz kaldıklarını ifade ettiler.

 

Bağdat Hükümeti’nin kontrolünde olan bölgenin dışına çıkartılıncaya kadar saatlerce otobüslerde bekletildiklerini, yemek yeme ve diğer insani ihtiyaçlarını gidermelerine izin verilmediğini belirten vatandaşlar, askerlerin korkutmak amacıyla ”Burada insan kesiyorlar, teröristler var” diyerek havaya ve ayaklarının dibine ateş ettiklerini iddia etti.

 

TERÖRİST MUAMELESİ YAPTILAR’

 

Hac’daki Türk vatandaşlarının kargolarını almak için giden bir şoför ”Bize terörist muamelesi yaptılar. Köpeklerle otobüsün içine giriyorlardı” dedi.

 

Yemek yemelerine izin verilmediğini belirten Şoför Necati Oruç, ”Bağdat’ı yüz kilometre geçinceye kadar hiçbir şey yoktu. Oraya kadar gittik hiç vize soran olmadı. Tam da Suudi Arabistan’a geçiş yapacağımız sırada bizi durdurarak askeri toplama kampına götürdüler. Geri dönerken otobüsün kayışı attı, mecburen durup tamir etmek istedik ama hemen silah sıktılar. Biz de mecburen arızalı bir şekilde yola devam ettik” dedi.

 

Geceyi bir tesiste geçirdiklerini ifade eden Oruç, “Herkes açtı. Yemek için sofraya oturduk ama yemek yememize izin vermeden zorla yola çıkarttılar” dedi.

 

Şoför Şerafettin Karadavut da, Kerbela yakınlarında geri çevrildiklerini ifade ederek, ”Bizi askeri bir bölgede topladılar. Sınıra yakın bir yerde bizi durdurup sabaha kadar bekletip geri çevirdiler” diye konuştu.

 

BENZİN İSTASYONU VE CAMİLERDE SABAHLADILAR

 

Suudi Arabistan’a geçmelerine izin verilmeyen vatandaşlar, Zaho’da sığındıkları benzin istasyonu ile çevredeki camilerde geceyi geçirdi.

 

Vatandaşlar, sorunlarının çözümü için firma yetkililerinin Bağdat’tan vize almak için girişimde bulunduklarını ancak henüz olumlu bir sonuç elde edemediklerini belirttiler.

 

Hacı Adaylarının ‘Vize Çilesi’ Bitti

 

İlk hacı kafilesi sınır kapısından kutsal topraklara doğru hareket etti.

Kutsal topraklarda kasap olarak görevlendirilen hacı adayları Habur Sınır Kapısı’nda Irak’ın vize engeline takılmıştı.   Yaklaşık bir haftadır Silopi’de bekleyen hacı adaylarının vize sorunu Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile çözüldü.   200’e yakın otobüsten oluşan kafileden ilk grup Habur Sınır Kapısından çıktı.   Hacı adaylarının birkaç gün içinde kutsal topraklara varması

 


Yazan - 21 Ekim 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x