Türk halkı tavuk etini nasıl yiyor?


 

349470-svetik

 

 

Türk halkı tavuk etini nasıl yiyor?

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin TNS Türkiye ile ‘Türk halkının tavuk etini pişirme alışkanlıkları’ üzerine yaptığı araştırmada ilgi çekici sonuçlar çıktı. Türk halkı tavuğu en çok yemeklere katıyor, en az kızartma yapıyor!

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR)’in TNS ile Türk halkının tavuk etini tüketimine dönük yaptırdığı araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. 18 yaş ve üstü Türkiye genelinde kırsal ve kent nüfusunu temsil eden 18 ilden, 1508 kişinin katıldığı araştırma sonuçlarına göre Türk halkı, tavuk etini yemeklere katarak yiyor.

 

En az kızartma tercih ediliyor!

 

fft20_mf1209265 

 

 

“Beyaz eti ne şekilde pişiriyorsunuz?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 49.3’ü “Yemeklere katarak” yanıtını verirken, ‘Izgara/Mangal’ tercihi ise ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada yer alan ‘Fırında’ cevabı ise, Türk halkının sanılanın aksine kızartma tercih etmediğini ortaya koyuyor.

 

18 ilin sonuçlarında Zonguldak, yüzde 96.4 oranında tavuk etini yemeklere katarak tüketmesinin yanında tavuk etini kızartılarak yeme oranının sıfıra yakın olduğu bir il  olarak dikkat çekerken, yüzde 91 oranında ‘Haşlama’ tercih eden Gaziantep ve yüzde 85 oranında ‘Izgara/Mangal’ tercihinde bulunan Diyarbakır verileri ise Türk halkının beslenme alışkanlıklarının eskisine nazaran daha sağlıklı bir yöne kaydığını gözler önüne sermiştir.


Yazan - 4 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x