Türk işadamları, Kırım’a yatırım yapmaya hazır


 

9RIAN_02468345.HR.ru

 

Kırım yönetiminin, bölge ekonomisine yatırım yapılması konusunda Çin, Türkiye, Fransa ve İsrail’den yatırımcılarla müzakereler yürüttüğü bildirildi.

 

 

Kırım Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Svetlana Verba, “Çinli yatırımcılar, büyük altyapı projelerine katılmakta ısrar ediyor. Gündeme gelen konular, limanlar ve en az 5 yıldızlı büyük oteller. Üstelik Çin, hemen büyük tesislere yatırım yapmak istiyor. Yani söz konusu otelse, 30 kattan az olmayacak. Çin, Kırım’ın her bir köşesinde inşa etmeye ve geliştirmeye hazır” diye açıkladı.

 

Türk yatırımcıların, sanayi bölgeleri, enerji alanı, doğalgaz nakliye sistemleri, konut inşaatı ve otelciliğin gelişimine katılmaya hazır olduklarını belirten Bakan, Fransa’nın eğlence, İsrail’in ise tarım sektörüne (koyunculuk, kümes hayvancılığı, süt ürünleri üretimi) yatırım yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

 

Verba, Rusya hükümetinin hazırlamakta olduğu Kırım ve Sivastopol’ün kalkınmasına ilişkin kanunun, yarımadada 25 yıl süreyle özel yatırım rejiminin uygulanmasını öngördüğünü anlattı. Kanun tasarısı, yatırımcılar için vergi indirimleri ve uygun koşulları öngörüyor. Aralarında, 5 yıl süreyle gelir vergisi, 10 yıl süreyle emlak vergisi ve tesis açılıncaya kadar arazi vergisi muafiyetleri yer alıyor.

 

Rusya Kırım Bakanı Oleg Savalyev, “Vedomosti” gazetesine demecinde, Rusya hükümetinin Kırım ekonomisinin gelişimini tetiklemek için yarımadayı “uygar bir offshore bölgesine” çevirmek istediğini açıklamıştı. Savalyev, bunun için vergi kolaylıklarına ve yabancı hukukun uygulanması olanağına ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

DİĞER HABERLER
Zengin-fakir uçurumu...

 

Kaynak: rsfmradio

 


5 Eylül 2014. 11:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x