Türk işdünyasının Rusya’ya yatırımları artarak devam edecektir


9moscow-ankara

 

© Collage: Voice of Russia

 

Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) “Zirve Sohbetleri” adı altında düzenli olarak gerçekleştirdiği geleneksel Rus-Türk işadamları toplantısının yeni misafiri Moskova Ekonomi Müşaviri Samih Güven olacak.

 

 

Rusya’da on sekiz yıldır faaliyet gösteren RTİB, temel görevini Rusya-Türkiye ekonomik ilişkilerine girişimci katkısını sağlamakta görüyor. Amacı, Türk işadamlarının görüşünün Rusya’da ve Rus girişimcilerinin görüşünün Türkiye’de duyulması sağlamaktır.

 

 

RTİB, Rusya-Türkiye ilişkilerine özel bir önem vererek küresel ekonomiyi yakından takip etmekte. Karşılıklı yarara dayalı ikili işbirliğini kurmak ve hem Rusya hem de Türkiye’deki ekonomik gelişimlerden haberdar olmak için RTİB, her ay Moskova ofisinde Zirve Sohbetleri’ni organize ediyor. Zamanında bu tür toplantıların konuşmacıları ve önemli misafirleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözücüsü Dmirtiy Peskov, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Kaluga Valisi Anatoliy Artamonov, THY Genel Müdürü Sayın Temel Kotil ve Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin gibi önemli isimler olmuştu.

 

 

13 Kasım saat 18.00’da yapılacak yeni toplantıda T.C. Moskova Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Sayın Samih Güven işadamlarına konuşarak küresel jeopolitik değişimler ışığında Rusya ekonomisinin yapısal özelliğine olan bakışını ve bu yöndeki beklentilerini paylaşacak.

 

Samih Güven’in finans ve büyüme ilişkisi, sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülke ekonomilerine etkileri, kambiyo politikaları, altının ekonomiye kazandırılması ve altın bankacılığı konularında çalışmaları bulunmaktadır. Hazine Müsteşarlığı’nda daire başkanlığı ve genel müdür yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Güven halen Moskova Ekonomi Müşaviri olarak görev yapmakta olup çeşitli iktisat dergilerinde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.

 

RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, Rusya’nın Sesi radyosuna demecinde, üst düzey görüşmeler pratiğini yorumladı:‘Rus Türk İşadamları Birliği olarak her ay düzenli Yönetim Kurulu Toplantılarımız yapılıyor.Yapılacak olan toplantılarımız ve aktivitelerimiz RTİB Yönetim Kurulunda alınıyor. Toplantılara son 2-3 yıl zarfında daha çok ağırlık vermeye başladık. Toplantılar gündeme ve o günün şartlarına göre değişiklik gösteriyor, fakat RTİB olarak minumum ay da bir kez sektörel toplantıları mutlaka yapıyoruz.

 

Misafirimiz konuya ve gündeme göre seçiliyor. Konuğumuz Rus da olabiliyor Türk de, önemli olan konunun uzmanı olması. FMS yetkili,Vergi Dairesi uzmanı, Hukukçu,Türk ve Uluslararası Bankaların Yetkilileri gibi bir çok konusunda uzman yetkililer konuğumuz oldu. Toplantıların en önemli amacı Rusya ve Türkiye’de iş yapan üyelerimizi ve işadamlarımızı gündemle ilgili bilgilendirmek, sorularına ve sorunlarına ilk ağızdan bilgilendirmek.

 

Naki Bey, dünyada ve doğrudan Rusya’da karmaşık ekonomik durumun etkisini şöyle görüyor:

‘Dünyanın zorlaşan ekonomik durumunun bizim programlarımızı bozmayacağından eminim. Rusya ve Türkiye arasındaki ticarette bir beklenti var, işte o yüzden bizim büyük kurumlarımızın buraya girmesi, Türkiye’nin kuvvetli olduğu sektörlerin Rusya pazarına girmesi lazım. Zayıf tarafları olsa bile kullanılmaya değer pahası biçilmez imkanlara sahip olan Rusya ile iş yapan Türk işadamlarının Rusya’ya güveni tamdır. Hatta Türk işdünyasının Rusya’ya yatırımları eskisine göre artarak devam edecektir’

 

 


Yazan - 9 Kasım 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x