Türk-İsrailli arı yetiştiricileri buluşuyor


Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerdeki kriz sürerken iki ülkenin ara yetiştiricileri, bu hafta İsrail’de düzenlenen “Türkiye-İsrail 2. Arıcılık Kongresi”nde biraraya geliyor. İsrail medyası da kongre için “Kim demiş Türkiye İsrail’den hoşlanmadığı” derken, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın “şaşırttığı” yorumunu yaptı. 

(ANKA) – Yedioth, “Türk Dışişleri Bakanlığı, kongrenin sponsorluğunu yapıyor ve yüzlerce Türk arı yetiştiricisi ve uzmanı İsrail’e gönderiyor” diye yazdı. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerdeki kriz sürerken iki ülkenin arı yetiştiricileri, bu hafta İsrail’de düzenlenen “Türkiye-İsrail 2. Arıcılık Kongresi”nde buluşacak. Kongre için “Kim demiş Türkiye İsrail’den hoşlanmadığı” diyen İsrail medyası da, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın “şaşırttığı”nı da yazdı. Yedioth Ahronoth, “Türk Dışişleri Bakanlığı’nın, kongrenin sponsorluğunu yaptığını, yüzlerce Türk arı yetiştiricisi ve uzmanı İsrail’e gönderdiği”ni belirtti.
İlki 22-25 Şubat 2010 tarihinde, Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen, “Türkiye – İsrail Arıcılık Kongresi”nin ikincisi 6-10 Şubat tarihleri arasında İsrail’de yapılacak.

Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nce yayımlanan programa göre, Kongre’ye katılan Türk arı yetiştiricileri, İsrail’de bulundukları süre içerisinde İsrail Tarım Bakanlığı’nın yanı sıra, bu ülkedeki bazı arıcılık, tarım ve veterinerlik merkezlerini de ziyaret edecek. Program ayrıca Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa ve Ömer Camii dahil, çeşitli turistik gezileri de içeriyor.
Bu arada, “Türkiye-İsrail 2. Arıcılık Kongresi”nin gerçekleşecek olması İsrailli medyanın dikkatini de çekti. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yedioth, “Ülkeler arasında devam eden gerginliklere rağmen arı yetiştiricileri kongresinin planlandığı gibi gerçekleşeceğin” dikkat çekti.

DİĞER HABERLER
TVHB'den Dünya Çiftçi Kadınlar Günü açıklaması

-“TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ŞAŞIRTTI”-

Geçen yıl Antalya’da yapılan ilk kongrenin, her iki ülkeden büyük ilgi gördüğünü, 800 kişinin katıldığını belirten gazete, şöyle devam etti:
“İsrail’deki kongreyi düzenleyiciler, İsrail ile Türkiye arasındaki gerginliklerin nedeniyle bu yıldaki kongreye ilginin gösterilmemesinden korkuyorlardı. Ancak, kendilerini şaşırtan bir biçimde Türk Dışişleri Bakanlığı, kongrenin sponsorluğunu yapıyor ve İsrail’e yüzlerce Türk arı yetiştiricisi ve uzmanı gönderiyor.”
Haberde kongrenin İsrail ve Türkiye Tarım Bakanlıklarınca düzenlendiği belirtildikten sonra Kongre’nin yapılmasına katkıda bulunanların arasında da iki ülkenin ve Dışişleri Bakanlıkları sayıldıktan sonra “Kongre, bu yıl İsrail ile Türkiye arasındaki gerginliklerin had safhada iken gerçekleşecek” ifadesi de kullanıldı.

-İSRAİLLİ BAKANLARIN AÇIKLAMALARI-

Yedioth ayrıca, İsrail Tarım Bakanı Orit Noked ve Başbakan Yardımcısı Silvah Şalom’un açıklamalarına da yer verdi.
Orit Noked, böyle bir kongrenin yapılmasını olumlu karşıladığını belirtirken “Ülkeler arasındaki gerginlikleri gidermenin en iyi yolu ekonomik işbirliğini yapmak ve karşılıklı çıkara olan mesleki toplantılar için temelleri oluşturmaktır. Diğer bakanlıklarla birlikte Tarım Bakanlığı’nın İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli bir rolü olduğuna inanıyorum” dedi.
Silvan Şalom ise, “Bu istikrarsızlık döneminde, bu projede sergilenen işbirliği gibi bölgesel işbirliği, son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Eskişehir’de GDO Tartışılacak

6 Şubat 2011. 18:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x