“Türk Musevileri toplumumuzun ayrılmaz bir parçası”


 

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türk Musevileri toplumumuzun ayrılmaz bir parçası”

 

Yahudilerin kutladığı Pesah Bayramı sayısız devlet erkânı tarafından da mesajlarla kutlandı.

 

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yayınladığı bir mesajla Yahudilerin Pesah Bayramı’nı kutladı. Mesajında Pesah’ın önemine ve simgesine değinen Erdoğan, Türk Yahudilerinin ülkemize katkılarını hatırlattı.

 

“Yahudilerin Mısır’da esaretten kurtulmalarını simgeleyen, Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan Pesah vesilesiyle, Musevi vatandaşlarımızı en içten duygularımla tebrik ediyorum. Hamursuz diye de adlandırılan Pesah, tüm vatandaşlarımızın kendi kültür, din ve geleneklerini özgürce yaşayabildiklerinin en önemli göstergelerinden biridir. Yüzyıllardan beri toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan Türk Musevi Cemaati, ekonomik, ticari ve içtimai hayatımızın bütün alanlarında ülkemize önemli katkılarda bulunmaktadır. Huzur ve güven içinde bir arada yaşadığımız, ülkemizin eşit birer ferdi olan Musevi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Musevilerin Hamursuz Bayramı’nı tebrik ediyor, kendilerine esenlikler diliyorum”

 

Başbakan Binali Yıldırım, “Musevi vatandaşlarımızın Pesah – Hamursuz Bayramını en içten duygularımla kutluyorum” diyerek başladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Farklılıkları zenginlik kabul eden, barışı ve bütün inançlara saygıyı siyasetinin merkezine yerleştiren bir geleneğin temsilcileri olarak, Musevi vatandaşlarımızın inanç ve kültürlerini özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz.

DİĞER HABERLER
Sektörel Güven Endeksleri, Kasım 2013

 

Yüzyıllardır dostça ve bir arada yaşadığımız Musevi vatandaşlarımıza en içten sevgilerimi sunuyor,  Hamursuz Bayramı’nın barış ve huzur getirmesini diliyorum.”

 

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da Pesah’ı kutlayan anlamlı bir mesaj yayınladı:

 

“Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan ve ‘özgürlüğün bayramı’ olarak bilinen Pesah Bayramı, Yahudi toplumunun kimliklerine sahip çıkarak esaretten kurtulmalarının bir hatırası olarak kutlanmaktadır. Bayramların arkalarında barındırdıkları anlam dünyaları bugünümüze de ışık tutmaları bakımından önemlidir. Çünkü muktedir olanın, var olma mücadelesi vermek zorunda bırakılan kimlikler üzerindeki tahakkümü çirkin yüzünü göstermeye devam etmektedir. Dünya üzerinde gerçekleştirilen savaşları, her türlü terör olayını, hiçbir dine saygısı olmayan ve vicdana sığmayan insanlık dışı uygulamaları düşündüğümüzde, hakikatte tüm insanlığın içerisinde bulunduğu esaretten kurtulması hepimizin omuzlarına yüklenen ortak sorumluluktur.

Bu düşüncelerle başka Türkiye Musevi Cemaati olmak üzere tüm Musevilerin bu özel gününü en içten duygularımla tebrik eder, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını temenni ederim.”

 

Hatay Valisi Erdal Ata da Hamursuz Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajında şunları belirtti:

 

“İsrailoğulları’nın Mısır’daki esaretten kurtuluşun anısına Musevi vatandaşlarımız tarafından kutlanan Hamursuz Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum. Asırlardır her türlü güçlüğü birbirine destek olarak aşmayı bir yaşam biçimi haline getirmiş Hataylılar, Musevi hemşehrilerimizin bayram sevincine bir kez daha ortak olmaktadır. İlimizde mevcut farklı kültürleri engin hoşgörüsü ile muhteşem bir uyum içerisinde kaynaştıran kardeşlik anlayışı, Hatay’ın kültürel mirasını yaşatan en büyük zenginliğidir. Geçmişten geleceğe büyük bir iftiharla yaşatılan bu zenginlik, birlik ve beraberliğimizi oluşturan en kuvvetli bağdır. İnanıyorum ki bu güçlü bağ sayesinde halkımız, dün olduğu gibi bundan sonrada karşılıklı hoşgörüyü esas alarak nice bayramları huzur ve mutluluk içerisinde, beraberce kutlayacaktır. Bu düşüncelerle, yüzyıllardır sevinç ve hüzünleri birlikte paylaştığımız tüm Musevi vatandaşlarımızın Hamursuz Bayramı’nı tekrar tebrik ediyor; mutluluk ve huzur dolu nice bayramlar diliyorum.”

DİĞER HABERLER
Her şey var balıkçılığa öğrenci yok

 

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İzmir Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da sosyal medya üzerinden Pesah Bayramı’nı kutladılar. Milletvekilleri Selina Doğan, Garo Paylan da bayram kutlaması yapan isimler arasında yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Paskalya’ mesajı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paskalya Yortusu dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdoğan, mesajında, muhtelif kilise ve gruplara mensup Hristiyan vatandaşları, en önemli yortularından biri olan Paskalya münasebetiyle tebrik ettiğini belirterek, dini bayramların, birlik ve beraberlik duygularının yoğunlaştığı, toplumda kardeşlik ve dayanışmanın egemen olduğu müstesna günler olduğunu bildirdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bizler, ülkemizde hangi inanca, dine, mezhebe ve etnik kökene mensup olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın kendi din, kültür ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerine büyük önem veriyoruz. Farklılıkları zenginlik olarak gören, karşılıklı saygı ve sevgiyi esas alan köklü bir medeniyetin mensupları olarak bizler, muhtelif dinlerin ve cemaatlerin bu coğrafyada yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşamalarının tüm dünyaya örnek teşkil etmesini ümit ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Hristiyan vatandaşlarımız olmak üzere tüm Hristiyanları, Paskalya yortuları vesilesiyle tebrik ediyor, kendilerine esenlikler diliyorum.”

DİĞER HABERLER
2 bin canlı tavuk dakikalar içerisinde tükendi

16 Nisan 2017. 10:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x