Irak’a tavuk eti ihracatında vergi sorunu çözüldü


iran tır

 

 
“Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Habur Sınır Kapısından geçen kanatlı eti ürünlerinde başlattığı yüksek vergi uygulamasının sona erdiğini belirterek, “Vergi yeniden tır başına 700 dolar civarına çekildi” dedi.”

 

Sektörün en büyük ihracat pazarı olan Irak’a Habur Sınır Kapısından geçen kanatlı eti ürünlerinde gümrük vergisinin tır başına 7 bin dolara kadar çıkarılması beyaz et sektörünü sıkıntıya sokmuştu.
İhracat bu uygulama sonrasında durma noktasına gelmiş, sektör paydaşları söz konusu uygulamanın devam etmesi halinde kapasite azaltımı planları yapmaya başlamıştı. Sektörü rahatlatan haberle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Koca, Ekonomi Bakanlığının görüşmeleri sonucunda eski sisteme dönüldüğünü ifade etti.

Dr.Sait Koca

Dr.Sait Koca

Koca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Habur Sınır Kapısı’ndan geçen kanatlı eti ürünlerinde başlattığı yüksek vergi uygulamasının sona erdiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Tır başına 7 bin dolara kadar çıkan vergi, tekrar eski haline dönerek tır başına 700 dolar civarına çekildi. Bugün itibariyle uygulamaya geçti. Irak tarafındaki partnerlerimizden teyit ettik. Orada da yazışmalar tamamlandı. ‘Bu olay uzamaması gerekir, mantığı yok’ diyorduk. Başka alternatifleri düşünmek bile istemiyordum. Düşündüğümüz çıktı, olay çözüldü.”

 

500 bin ton ihracat hedefi

 

Koca, bu sene toplamda 500 bin ton civarında ihracat hedeflerinin olduğunu belirterek, bu rakamın yarısının Irak’a yapılacağını dile getirdi.

İç piyasadaki fiyat dalgalanmalarının arz-talep ile alakalı olduğunu dile getiren Koca, “Bugün yarın fiyatlar toparlanacaktır. Şu anda zararına satıyoruz, çok sürdürülebilir değil. Canlı hayvan üretiyoruz. Bunu günübirlik piyasaya arz ediyoruz. Piyasada ciddi bir rekabet var” diye konuştu.

 

“Sektör öyle de böyle de büyüyecek” diyen Koca, Türkiye’de kırmızı et fiyatlarının çok yüksek olduğunu, Türkiye’deki et tüketiminin gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğunu ve kanatlı eti üretimini artırarak vatandaşların daha fazla et yemesini sağlayacaklarını kaydetti.

 

Alternatif pazar arayışları sürüyor

 

Koca, alternatif ihracat pazarları için girişimlerin sürdüğüne dikkati çekerek, şu anda Japonya’ya ihracat için girişimlerin devam ettiğini, görüşmelerin sürdüğünü karşılıklı izinlerin alınmasının ardından ihracata başlayacaklarını söyledi. Koca, Rusya pazarına da kanatlı eti ihracatının devam ettiğini ancak istedikleri noktaya henüz hedefledikleri rakamlara ulaşamadıklarını bildirdi.
BESD-BİR verilerine göre, 2014 kanatlı eti ihracatı 431 bin ton ve 700 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kanatlı ihracatı yapılan ilk 5 ülke ve ihracat miktarları şöyle:

Ülke İhracat miktarı (Ton)

Irak 226734
Türk Cumhuriyetleri 40816
Rusya 20537
Suriye 20405
Demokratik Kongo Cumhuriyeti 11714

 

 

 

Kuzey Irak Kürt Serbest Bölgesi’nin Türk piliç etine Şubat ayı başında uygulamaya başladığı yüksek vergide geri adım atıldı. Türk piliç eti bu kararın ardından yeniden Irak’a girmeye başladı…

 

Kuzey Irak Kürt Serbest Bölgesi’ne Habur sınır kapısından ihraç edilen Türk pilicine, Şubat ayının son haftasından itibaren uygulanmaya başlanan yüksek vergi nedeniyle kanatlı sektörünün Irak ihracatı durmuştu. Türk makamların girişimleri ve Kuzey Irak yönetiminin uzlaşmacı yaklaşımıyla sorun aşıldı.

 

Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, bu kararı sevindirici bulduklarını belirterek, kanatlı sektörünün önemli bir oranda ihracat gerçekleştirdiği Irak pazarının, Türk piliç etine ve kanatlı sektörüne yeniden açılmasının önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 

 

Görener; “Sorunun çözümünde rol alan tüm taraflara teşekkür ediyoruz. Gerek Ekonomi Bakanlığımız, gerekse Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, bürokratlarımız ve diğer sektör paydaşlarımızın girişimleri, Kuzey Irak yönetiminin uzlaşmacı yaklaşımı ile sektör olarak ihracatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Irak bizim için önemli bir pazar, vergi uygulamasının tekrar eski haline dönmesi hem biz üreticiler olarak, hem de ülkemiz açısından önemli bir gelişme oldu. Kararın ardından, bugün yeniden Irak’a doğru tırlarımız hareket etmeye başladı” dedi.

 


Yazan - 10 Mart 2015. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x