Türk-Rus ilişkilerinde İEF randevusuna doğru


 

Zeybekci, “İki üke arasında halledilmesi gereken teknik, siyasi ve dış işlerini ilgilendiren konular da var. Bunların bir an önce çözülmesini istiyoruz. Çözülmemesi durumunda bunlar ayakkabının içindeki çakıl taşı gibi yürüyüşümüzü rahatsız etmeye devam edecek, yürüyüşümüzü bozacak” dedi.

 

 

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya’nın partner ülke olarak katılacağı 86’ıncı İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) Türk-Rus ilişkilerinin geleceği için önemli bir buluşma olacağını belirtti.

 

Zeybekci, Türkiye’nin köklü fuarlarından İEF’de bu yıl partner ülke olarak Rusya’nın belirlendiğini, fuarda etkili bir Rusya tanıtımının olacağını ifade etti.

 

Rusya’nın, davetleri üzerine fuarın partneri olduğuna, fuarın aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerin Kasım 2015 öncesi duruma gelinmesi hedefi kapsamında da önemli görüşmelere ev sahipliği yapacağına işaret eden Zeybekci, şöyle konuştu:

 

“Rusya, İzmir Fuarı’na ortak ülke olarak katılıyor. Buraya güçlü bir bakanlar heyetiyle gelecekler. 2 gün boyunca etkinliklerde bulunacağız. Enerji, ticaret ve diğer sektörlerde de komisyonlar, gruplar halinde görüşmeler olacak. Örneğin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’mız onların Bakanıyla, Enerji Bakanı’mız onların Enerji Bakanı’yla, Ekonomi Bakanı olarak onların Ekonomi Bakanı’yla, Tarım Bakanı’mız onların Tarım Bakanı’yla ortak faaliyetlerde bulunacaklar.” dedi.

 

“Domates sembol oldu”

 

Rusya ile yürüttükleri görüşmelerde Kasım 2015 öncesindeki noktaya henüz gelemediklerine ifade eden Zeybekci, halen halledilmesi gereken bazı problemlerin bulunduğunu belirtti.

 

Domatesle ilgili konunun Türk-Rus ticari ilişkileri açısından çok büyük bir rakam olmasa da sembolik bir önem kazandığını dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti:

 

“İki üke arasında halledilmesi gereken teknik, siyasi ve dış işlerini ilgilendiren konular da var. Bunların bir an önce çözülmesini istiyoruz. Çözülmemesi durumunda bunlar ayakkabının içindeki çakıl taşı gibi yürüyüşümüzü rahatsız etmeye devam edecek, yürüyüşümüzü bozacak, onu söyleyeyim ama Rusya tarafıyla birlikte bunun yürümemizi bozmasına izin vermeyeceğimize inanıyorum. Bu taşı çıkarmamız lazım. Çünkü o Türkiye’nin ayakkabısının içinde, Rusya’nın ayakkabısının içinde değil. Onu çıkarmak da dostlarımızın iş birliğine bağlı. İnşallah onu burada hallederiz, çözeriz diye düşünüyorum.”

 

Fuarda gerek turizmde gerek diğer sektörlerde ortak yatırımlar konusunda da çok önemli gelişmeler olabileceğine işaret eden Bakan Zeybekci, iki ülke arasında yatırımlar ve hizmetler sektöründe serbest ticaret anlaşması için de görüşmelerin hızla devam ettiğini, 2017 sonunda görüşmeleri sonuçlandırmayı hedeflediklerini, İzmir Fuarı’nın bu süreci de hızlandıracağını sözlerine ekledi.

 

Rusya’dan üst düzey katılım

 

Bu yıl 18 Ağustos’ta “Enerji ve İnovasyon” ana temasıyla kapılarını 86. kez açacak fuara partner ülke olarak katılan Rusya’dan bakanlık düzeyinde katılımın yanı sıra doğalgaz, petrol, kimya, tarım, finans ve turizm sektörlerinden üst düzeyde temsil bekleniyor.

 

Fuara 698 metrekarelik ülke standıyla katılacak Rusya ile Türk tarafı arasında İzmir İş Günleri ile Rusya İş Forumu’nda ikili iş görüşmeleri, ülke ve proje sunumları yapılacak.

 

Fuarda Rusya’nın partner ülke olması nedeniyle bu ülkeyle iş yapan ve yapmak isteyen çok sayıda firmanın da fuarda stant açmak üzere başvuru yaptığı belirtildi.

 


Yazan - 5 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x