Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz’da Yürürlükte


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunuyla ilgili açıklamalar yaptı. Yazıcı şunları söyledi:   “Aklı selim neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bizim hedefimiz amacımız Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak ve hükümet olarak Türkiye’yi ticaretin en kolay yapıldığı ama en güvenli şekilde yapıldığı bir ülke haline getirmektir. Biz bu kanunlarla bu hedefi amaçlıyoruz.”

Kimsenin kaygıya kapılmasına gerek olmadığını kaydeden Bakan Yazıcı, “1 Temmuz’dan itibaren perişan olduk, battık, hapse gireceğiz bu tür kaygılara kapılmaya gerek yok. Çünkü bizim hedefimiz Türk Ticaretinin, sanayicisinin müteşebbisinin rekabet gücünü arttırmak. Tüketiciyi korumak bir taraftan şirketin birleşmelerini kolaylaştırmak, şirket yönetimlerini şeffaf hale getirmek, denetimleri göstermelik olmaktan çıkarmak, ölçülebilir, kontrol edilebilir, hesap verilebilir bir hale getirmektir” diye konuştu.

Rıfat Hisarcıklıoğlu,TTK’da rötuşa ihtiyaç var

‘TOBB yeni ticaret kanununu istemiyor’ diyenlere şaşırıyorum. Herkes çok iyi bilir ki bu kanuna en fazla destek veren kurum TOBB. Yasalaşması için partiler arasında mekik dokuyan da benim. Yasalaşması için TÜSİAD, MÜSİAD ve TİSK ile birlikte Başbakanımızı, CHP ve MHP liderlerini ziyaret etmiştik. Bu ziyaretleri 29 Mart 2010’da yapmıştık. Yıl sonuna doğru da siyasi partilerin mutabakatıyla komisyon çalışmaları başladı ve Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu yasalaştı. Mutabakat çağrımıza kulak veren, Sayın Başbakanımız başta olmak üzere tüm siyasi parti liderlerine ve emeği geçen Bakanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Rıfat Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yeni Türk Ticaret Kanunu şık ve modern bir elbise, ancak bazı noktalar ticari yaşamın gerçeklerine uymuyor. İş dünyasının görüşleri dikkate alınarak, bu elbisedeki potlukları toparlamamız gerekiyor. Ama çekincelerimiz var. Peki, bu kanuna ilişkin hiç mi çekincemiz yok. Tabii ki var, dün de vardı, bugün de var. Bunları Meclis süreçlerinde dile getirdik. Uygulamaya ve uyum sürecine ilişkin muğlaklıklar olduğunu belirttik. ‘Uzun bir yürürlük süresi olsun’ dediler. ‘Siz bu süreçte iş dünyasına yasayı anlatın, itirazları, çekinceleri getirin, rötuşları yürürlüğe girmeden önce yapalım’ dediler. Biz de ‘peki’ dedik. Şimdi sizlere yasayı anlatıyoruz.

Niye TTK’da hapis cezaları var   Hisarcıklıoğlu, “Ekonomik suça ekonomik ceza ilkesini benimsedik. ‘Niye TTK’da hapis cezaları var?’ diyoruz? ‘Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu yeni kuruldu. Daha teşkilatlanmasını tamamlamadı. Küçük şirketler için raporlama standartları, denetim esasları nasıl belirlenecek?’ diyoruz. ‘Şeffaflık ile ticari sır arasındaki, hesap verilebilirlik ile ilave kağıt yükü arasındaki çizgi bazı yerlerde yanlış mı çizildi acaba?’ diyoruz” şeklinde konuştu.

ASO: Limited şirkete mi geçelim?   Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili, “Bu zamana kadar devlet, bizi kurumsallaşmaya, şirketleşmeye teşvik etti.

Şimdi getirilen birtakım kısıtlamalarla da insanları tekrar düşünmeye zorluyor. ‘Ben anonim şirketten veya limited şirketten tekrar şahıs firmasına dönsem bütün bunlardan kurtuluyorum’ diye de değerlendirenler var” dedi. Yeni kanunla iş yapma şekillerinin çok değişeceğini belirten Özdebir, yeni kanunun avantajları olduğu gibi kendileri açısından sıkıntı olabilecek unsurlar da olduğunu  ifade etti.

Söz konusu unsurlar arasında yer alan bazı şirket bilgilerinin internet sitesinden yayımlanması konusuna da değinen Özdebir, “Firmalarımızın yüzde 96’sı 10 kişi ve daha az çalışandan meydana geliyor. İşletmelerimiz son derece küçük” dedi.

Toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da “Türkiye’yi ticaretin en kolay ve en güvenilir yapıldığı ülke haline getirmek niyetindeyiz” diyerek, yeni ortama alışmanın bazı sıkıntılarıda beraberinde getirebileceğini kaydetti.  Bakan Yazıcı, değişimler karşısında sabırlı ve kararlı olmak gerektiğinin altını çizdi.

Yeni TTK’ya karşı çıkmamalıyız

Yeni Türk Ticaret Kanununun yeni yükler anlamına geldiğini belirten Şimşek, “Bu yüklerin bir kısmını belki bizim paylaşmamız gerekecek” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yeni Türk Ticaret Kanununun yeni yükler anlamına geldiğini belirterek, “Bu yüklerin bir kısmını belki bizim paylaşmamız gerekecek. Doğru şeylere yük getiriyor diye karşı çıkmamak lazım. Doğru şeyleri nasıl beraber yaparız, nasıl iyileştiririz o şekilde bakmak lazım” dedi.   İstanbul Ticaret Odası (İTO) şubat ayı meclis toplantısında, Yeni Türk Ticaret Kanunu’na değinen Şimşek, bunun genel olarak kurumsal yönetim ilkeleri açısından bir “devrim niteliğinde” olduğunu söyledi.   Uluslararası standartlarda en iyi standartların erken kabul edilmesi, ilişkilerin kurumsal altyapısının güçlendirilmesiyle şirketlerin ömrünün uzun olacağını dile getiren Şimşek, “Bugün Türkiye’de 300-500 yıllık şirket kurmak kolay değil. Ama bugün İngiltere’de gömlekçi bile 1600’lü yıllardan kalma… Restorancısı da öyle, gömlekçisi de öyle, diğer firmalar da öyle. İşte bu nedenle Türk Ticaret Kanunu’nun önemli olduğu kanısındayım. Ama şunu da kabul etmek lazım; yeni kanun yeni yükler demek. Bu yüklerin bir kısmını belki bizim paylaşmamız gerekecek. Her şirketin web sitesi olacak, her şirket şunu yapacak vesaire… Bunlar yükler olarak görülebilir. Ama çağımızın gerektirdiği şeyler. Yapılması gerekiyor. Doğru şeylere yük getiriyor diye karşı çıkmamak lazım. Doğru şeyleri nasıl beraber yaparız, nasıl iyileştiririz, o şekilde bakmak lazım.”   Yeni teşvik sistemi, cari açığın azaltılmasına yönelik güçlü çabanın yansıması olacak

Yeni teşvik sisteminin önümüzdeki haftalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafında kamuoyuyla paylaşılacağını hatırlatan Şimşek, şöyle devam etti:

“Yeni teşvik sistemi, çok önemli çok ciddi düzenlemeler getiriyor. Özellikle cari açığın orta, uzun vadede kontrol altına alınmasına yönelik olarak, stratejik ve yüksek teknoloji olarak belirlediğimiz sektörlerde yatırımı ciddi bir şekilde, bölge ayrımı gözetmeksizin destekleyecek ama bölgeler arası kalkınmışlık farkını da azaltmaya yönelik çok güçlü bir çabanın yansımasını göreceksiniz yeni teşvik sisteminde.”

 

 

 


8 Şubat 2012. 17:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x