Türk Tohumcular “Önyargıları kıramıyoruz”


Tohum Sanayicileri Birliği Başkanı Aygun: İsrail hakimiyetini kırdık, önyargıları kıramadık

Seralarda yetişen ürünlerin tohumları artık büyük ölçüde yurtiçinde üretiliyor. Hatta 71 milyon dolarlık kısmı da ihraç ediliyor. Son 5 yıldır domateste İsrail tohumu hakimiyetinin kırıldığını belirten Tohum Sanayicileri Birliği Başkanı Aygun, “YÖK Başkanı ve Başbakan’a çıkıp ulaştığımız seviyeyi anlatmak istiyoruz. İhtiyacın tamamını biz karşılayabiliriz.” dedi.
 
Son dönemde Türk tohumculuk sektörüne yönelik olumsuz haberlerin artması üzerine yerli firmalar karşı atağa geçerek ‘milli tohum seferberliği’ başlattı. Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı İlhami Özcan Aygun, yıllık 150 milyon dolar olan tohum ithalatının tamamını karşılayabileceklerini söyledi. Son beş yıldır Türkiye’de İsrail tohumu hakimiyetinin kalmadığını ifade eden Aygun, “Bizim rakibimiz çokuluslu şirketler. 40’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Türk tohumculuğu Avrupalı rakiplerine tohum üretimi yapıyor.” dedi. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın, “Ülkemizde yetiştirilen domates ve buğdayın tohumlarının büyük bir kısmı, yerli tohumumuz olmadığı için Amerika ve İsrail’den geliyor.” sözlerinin kendilerini ateşlediğini aktaran Aygun, yurtdışına açılıp daha çok ihracat yapacaklarını bildirdi. Birlik, bunun için dış ülkelerde de gösterilecek reklam filmi hazırlığında. Aygun, Balkanlar, Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde 2011 yılında tohum zirveleri düzenleyeceklerini açıkladı. YÖK Başkanı’ndan kendisini bilgilendirmek için randevu talep ettiklerini aktaran Aygun, Türkiye’de üretim yapan 400 firmanın tüm ihtiyacı karşılayabileceğine dikkat çekti.

DİĞER HABERLER
Marmara ve Ege Bölgesi Tarım Arazilerinin Organik Madde İçerikleri Bakımından Değerlendirilmesi

Türkiye’nin tohum ihracatının 71 milyon dolar olduğunu belirten İlhami Aygun, ürettikleri tohumun ürüne dönüşmesiyle ülke ekonomisine katkısının ise 4 milyar doları bulduğunu kaydetti. Türkiye’de tohum piyasasının büyüklüğü ise 1 milyar dolar civarında. Tarımsal üretimde kullanılan tohumların önemli bir kısmının yurtdışından ithal edildiğine yönelik haberlere karşı çıkan TSÜAB Başkanı, ‘karalama’ dediği haberlerin sektöre büyük zarar verdiği görüşünde. Türk tohumculuk sanayiinin övünülecek bir noktaya geldiğini aktaran TSÜAB Başkanı Aygun, bunu kimsenin yıpratmasına izin vermeyeceklerini söyledi. “Bizi mafya, silah tüccarı yerine koydular. Artık masaya yumruğumuzu daha sert vuracağız.” diyen Aygun, tohumlarla ilgili gerçek dışı, bilimselliğe dayanmayan değerlendirmelerin sebze-meyve satışlarını ve ihracatı olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi. Sektörün kendini anlatamadığını ve KDV ile ilgili problemleri olduğunu bildiren Aygun, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan randevu alarak sektör hakkında bilgilendirmede bulunacaklarını kaydetti.

Sektörü ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla, tanınmış isimlerin rol alacağı bir tanıtım filmi çekmek istediklerini belirten TSÜAB Başkanı İlhami Özcan Aygun, bu filmde rol alacak sanatçı arayışlarının sürdüğünü aktardı. Uygun fiyatla rol alacak sanatçı arayan tohum üreticileri, Kurtlar Vadisi dizisinin Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz’ın yanı sıra Ezel dizisinin başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu’na teklif götürmeye hazırlanıyor. Teklifin kabul edilmesi halinde Türk tohumlarının Balkan ülkeleri başta olmak üzere Türk cumhuriyetleri ve dünyanın birçok ülkesinde tanıtımı bu sanatçılar vasıtasıyla gerçekleştirilecek. Aygun, fındıkta olduğu gibi Tohum Tanıtım Grubu (TTG) kuracaklarını da açıkladı. (Cihan)

DİĞER HABERLER
Ömer Fethi Gürer: “Toprağını eken her çiftçiye şartsız destek verilmeli”

31 Aralık 2010. 18:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x