Türk üreticinin Yunan yoğurduna ABD ordusundan ambargo


 

chobani1_175399698251ebe3c735beeErzincan’dan ABD’ye giden Türk girişimci Hamdi Ulukaya’nın 2005 yılında New York’ta kurduktan iki yıl sonra Chobani Greek Yoghurt (Chobani Yunan Yoğurdu) markasıyla piysaya sürdüğü yoğurtlara ABD Hava Kuvvetleri’nden yasak geldi.

Markanın yabanmersinli çeşidinin yasaklanması üzerine firma sözcüsü “Sadece yabanmersinli versiyonunda kenevir tohumu var; o da 10 gram” açıklamasını yaptı. Hava Kuvvetleri ise, esrarın içerdiği kısa adı “HTC” olan bir maddeyi içerdiği için uyuşturucu ve doping testlerinde olumsuz sonuçlara neden olur diye 1999’da kenevir tohumu ve kenevir yağı içeren ürünlerin tüketimini yasakladıklarını açıkladı. Açıklamada, “Chobani yoğurtlarının tamamını değil sadece bu versiyonunu yasakladık” denildi. Yoğurt üreticisi ise “Yoğurttaki THC oranı, milyonda bire denk düşer yani çok azdır” dedi. 3 bin çalışanı ile dünyanın en büyük yoğurt fabrikası olan Chobani, Avusturalya, İngiltere ve ABD’de satılıyor.

HABER TÜRK


Yazan - 29 Ağustos 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x