Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi’nden Açıklama


 

TESK Genel Merkezi tarafından Bendevi Palandöken imzasıyla yayınlanan “Ücretsiz veterinerlik hizmeti hayvancılığa ivme kazandıracak” başlıklı açıklaması hem Çiftçilerimizi hemde Veteriner Hekimlerimizi kaygılandırmış ve derinden üzmüştür. Veteriner Hekim Hayvan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir. Toplum sağlığı açısından önemli görevler üstlenen hekimlerimiz ile ilgili faaliyet, açıklama, değerlendirme ve bilgilendirme yapan kurumda Anayasanın 135.maddesi gereği kurulmuş Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi , bağlı bulunan oda ve temsilciliklerdir.

 

Veteriner Hekimler Ücretsiz Hizmet Veremezler

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Fakıbaba’nın 19 Aralık’ta TBMM de yaptığı açıklamada “bundan sonra Aşıların hepsi bedava, veteriner hekim bakımı bedava. Aile hekimliğini getiriyoruz. Kulak küpesi bedava, aşı bedava” açıklaması henüz düşünce aşamasında ve üzerinde çalışmaları tamamlanmamış bir söylemdir. Bakanımızın bu açıklamasından sonra Kırıkkale’de katıldığı bir programda kendisine bu işlerin nasıl olacağını sormamız üzerine bu tasarıyı, çalışmayı hazırladığımızda sizlerle Türk Veteriner Hekimler Birliği ile paylaşacağız ve görüşlerinizi alacağız demiştir. Aynı durum geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanlığı nın uyguladığı Aile Hekimliği sürecinde yaşanmıştır. Burada mahalle ve semtlerdeki sağlık ocakları kaldırılarak Aile Hekimliği sistemine geçilmiş ve sağlık ocağı olmayan yerlerde de Hekimler ofisler açmışlardır.Bu Hekimlerimizede Devletimiz kira,sigorta,elektrik,su v.b.destekler sağlamış ayrıca maaşlarında da ciddi oranda artışlarıda görülmüştür. Veteriner Hekimlik alanında da buna bir benzer çalışma yapılması düşünülmektedir. Bakanlık bünyesinde çalışan, serbest olarak kendi klinik ve muayenehanelerinde vatandaşa, çiftçiye hizmet veren, Belediyelerde hayvan sağlığı alanında çalışan, özel çiftlik ve gıda firmalarında görev yapan Veteriner Hekimlerimiz zaten şu anda bir çok fedakarlıklarda bulunmaktadır.

 

Durum bu iken Tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöke’nin bundan sonra Veteriner Hekimlik hizmeti ücretsiz, bedava olacak demesini şaşkınlıkla karşıladık. Ortada henüz tasarı, yasa yokken, nasıl bir sistem kurulacağı belli değil iken çiftçimiz,köylümüz, vatandaşımızla Veteriner Hekimleri karşı karşıya getirebilecek açıklamalardan kaçınmalıyız.

Et İthalatı nın – Buzağı Ölümlerinin Sorumlusu Veteriner Hekim Değildir

 

Ülkemizin et ithalatı, her geçen gün artarak devam etmektedir. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, her dönemde et ve canlı hayvan ithalatına karşı çıktık. Hayvancılığın, tarım politikalarından ayrı bir Devlet Politikası olarak ele alınmasını, ırk ıslahının da, ülkemiz şartlarına dayanıklı yerli ırklarımızın suni tohumlama yöntemiyle gerçekleştirilmesini savunduk. Ancak, uyarılarımız dikkate alınmamış ve aynı hatalar uygulanmaya devam edilmektedir.

Hayvancılığın en önemli girdisi yemdir. Hayvancılığı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, eğer kullanılabilir tarım arazilerinin en az %40-45 ini hayvancılığa uygun üretim için kullanmazsan, meralarımızı yapılaşmaya açarsan ve elde kalan meraları ıslah etmezsen et ithalatını da, canlı hayvan ithalatını da engelleyemezsin. Bunun müsebbibi veteriner hekimler değildir.

 

Ülkemizde buzağı ölümleri oldukça yüksek seviyelerdedir. Bunun çok çeşitli sebepleri vardır. En önemli sebeplerdin birisi damızlık gebe düve ithalatıdır. Bu hayvanlardan doğan yavrularda, ortamdaki mikrofloraya uygun direnç oluşamamaktadır. Bu nedenle ithal hayvanlardan doğan buzağılarda ölüm oranı çok daha yüksek olmaktadır. Yerli hayvanlardan doğan buzağılarda ise bakım ve besleme şartlarının uygun olmaması ve buzağı septisemisi gibi enfeksiyon hastalıkları nedeni ile ölümler yaşanmaktadır. Bakım ve besleme şartların düzeltilmesi ve yeterli veteriner hekim hizmeti alınması ile bu ölümler önemli ölçüde azaltılabilir.

 

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 27 Aralık 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x