Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü açıklaması


 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü İle İlgili Açıklaması

 

87 yıl önce Hayvan Hakları ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren sivil toplum kuruluşlarının Hollanda’da bir araya gelerek aldıkları ortak karar ile “4 Ekim” Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü olarak belirlenmiş ve o günden itibaren tüm Dünya Ülkelerinde kutlanmaya başlanmıştır.

 

23 Eylül 1977 yılında İngiltere’nin Başkenti Londra’da yapılan 3. Uluslararası toplantıda; Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni olarak kabul edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi, Paris’te, UNESCO Binasında 15 Ekim 1978 yılında, törenle ilan edilmiştir.

 

Ülkemizde ise 1908 yılında kurulan ilk Hayvan Hakları Derneği o günün şartlarında elde bulunan imkanlar ile hayvan hakları ile ilgili faaliyetler yapmaya başlamıştır. 1931 yılında ilan edilen Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü, ilan edildiği yıldan itibaren de Ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır.

 

Bugünün amacı, kainatta yaşayan tüm hayvanların daha iyi yaşam koşullarına ulaşması için, yeryüzündeki hayvan varlığını korumak ve kollamak için, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana birlikte yaşadığımız bu kutsal canlıların ihtiyaçlarının düzenli bir şekilde karşılanması için, onların bizlere düşman değil dost olduklarının bilinmesi için, bir çok türünün geçim kaynağımız olduğunu ve o nedenle sağlıklı bir şekilde hayatta tutmamız için farkındalık oluşturmaktır.

 

Cinsiyet ayırt etmeksizin yaşam haklarına değer vermemiz ve saygı göstermemiz dostlarımızın sokakta, barınakta, ahırda, doğada, kafeste, kümeste  rahat bir hayat sürmelerini sağlamak için biz Veteriner Hekimler olarak her türlü gayreti göstermekteyiz.

 

Bazı hayvan Hakları savunucuları ve derneklerinin özellikle Klinisyen Veteriner Hekimlerimize gösterdiği tepkileri, hatta bazen de şiddete kadar uzanan girişimleri kınıyoruz. Unutmayalım ki; Veteriner Hekimlik bir meslektir, 5 yıl boyunca meşakkatli bir eğitimden sonra  hayvan sağlığı ve halk sağlığına hizmet etmek amacı ile açtığı kliniklerde , çalıştığı işletmelerde, hizmet ettiğimiz kurum ve kuruluşlardan geçimini sağlamaktadırlar.

 

Hayvan severlik bahanesi ile bir takım insanların haksız bir şekilde saldırdıkları , suçladıkları, darp ettikleri Meslektaşlarımızın durumlarını kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Sağlık çalışanlarına görevleri başında yapılan saldırılardan farksız olan bu tür girişimleri artık yaşamak istemiyoruz. Bizler hayvanların sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmelerini görev edinmiş, sorumluluk sahibi meslek grubuyuz.

 

 

4 Ekim Hayvan Hakları Koruma Günü Nedeni İle tüm çalışan Hayvanlara Tatil Edilsin

 

Dünya’da ve Ülkemizde hayvan hakları ile ilgili farkındalık oluşturabilmek için günün anısına birçok etkinlik, uygulama ve çalışmalar yapılmaktadır. Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak 4 Ekim’de çalışan hayvanlar için resmi tatil günü olmasını talep ediyoruz. Bu talebimizin TBMM de gündeme gelecek olan 5199 sayılı hayvan hakları yasasına eklenerek gelecek yıldan itibaren yürürlüğe girmesini istiyoruz. Neden mi; bakın dünyada hayvan hakları koruma günü gibi, insan hakları evrensel beyannamesi  gibi, Dünya Su günü gibi etkinlikler hep farklı ülkelerden çıkmıştır ve yayılmıştır. Biz de diyoruz ki bir ilk olsun ve 4 Ekim’de kamuda çalışan polis köpekleri, jokey kulubünde yarışan atlar, itfaiyeye bağlı çalışan hayvanlar, fayton hizmeti veren atlar, Cumhurbaşkanlığı himayesinde bulunan merasim birliğindeki atlar, arama kurtarma birimlerinde çalışan köpekler, küçük ilçe ve belediyeler bünyesinde bulunan temizlik hizmetlerinde kullanılan hayvanlar azda olsa tarla sürme ve ekim işlerinde kullanılan hayvanlar o gün çalıştırılmasınlar, onlar için resmi tatil olsun. Ve bu örnek davranış tüm Dünya’ya Türkiye’den yayılsın. Hayvanlara özel o günde ekstra dinlendirici faaliyetler yapılsın. Örneğin o gün hayvanlara çok sevdikleri besinlerden ekstra verilsin, temizlensinler, dinlensinler.

 

Bu resmi tatilden süt inekleri süt sağılan koyun ve keçiler faydalanamazlar, yumurta tavukları faydalanamazlar. Çünkü onların sütleri sağılmaz ise sağlık problemleri oluşabilir. Yumurta tavukları yumurtalarını üretmek zorundalar. Onların hastalanmamaları için resmi tatil günüde olsa işlevlerini yerine getirmeleri gerekir.

 

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü kutlu olsun. Hayvanlara ve hayvan sağlığı için çalışan tüm Veteriner Hekimlere gösterilen şiddetin son bulması dileğiyle…

 

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

 Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 4 Ekim 2018. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x