Türkçe Olimpiyatları finalinde muhteşem gece

8 Haziran 2013. 17:37

234030

 

Şarkı Finali’nde gecenin birincisi “Deli Gönlüm” şarkısıyla Bulgaristan oldu.

 

Dünyanın farklı dilleri, tek bir ağızdan “Türkçe” dedi. Türkçe Olimpiyatları Şarkı Finali, İstanbul’da düzenlenen görkemi bir geceyle yapıldı. Gecenin kazananı “Deli Gönlüm” şarkısıyla Bulgaristan oldu.

 

11. KEZ DÜZENLENDİ

 

11. Türkçe Olimpiyatları, Şarkı Finali ile İstanbullulara keyifli bir gece yaşattı.

 

Bu dev etkinlikte, 140 ülkeden 2 bin öğrenci 19 kategoride yarışıyor. Finale kalan 14 ülkenin renkli sesleri, “şarkının yıldızı” olmak için sahnede ter döktü.

 

ŞİMŞEK: “TÜRKÇE SEVGİ DİLİ”

 

Geceye katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu günlerde birbirimizi daha iyi anlamamız gerektiğini söyledi.

 

Şimşek, “Bu aynı zamanda Türkiye’nin devler liginde başarılı bir şekilde çok ciddi bir rol üstlediğinin de göstergesidir. Onun için emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Türkçe sevgi dili. Daha çok ihtiyacımız var sevgiye. Hele bu günlerde birbirimizi daha iyi anlamamız gerekiyor” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Türkçe Olimpiyatları’nın varlığına vurgu yaparak, “Dünyanın birçok noktasından en masum ve güzel yavrularının bir araya gelmesine vesile olan ve bunları yetiştiren güzel insanları burada kutluyorum” diye konuştu.

Diğer Haberler:
Azerbaycan ile vizeler kalkıyor

 

“80’LER” CANLANDIRMASINA YOĞUN ALKIŞ

 

Yabancı çocukların TRT’nin ünlü dizisi “80’ler”i canlandırdığı kısım salondan yoğun alkış aldı.

 

Aralarında Orhan Gencebay ve Ajda Pekkan’ın da bulunduğu isimlerin jüriliğini yaptığı gecede, final anında nefesler tutuldu.

 

Şarkı yarışmasında dereceye girenleri açıklayan Gencebay, bu yarışmanın aslında kaybededinin olmadığını söyledi. Birinci olan Bulgaristanlı Martin Yordanov’a madalyasını Ajda Pekkan verirken “Bizim dilimizi yayan o insana teşekkür ediyorum” dedi.

 

İkinci olan Azerbaycanlı Ayxan Bunyadzade de madalyasını geceye katılan Azerbaycan Milletvekilinin elinden aldı. Üçüncü olan Filipinli Guinevere Camacho, ödülünü Muazzez Ersoy verdi.

 

Ödüllerin verilmesinin ardından Yordanov’un ” Deli Gönlüm” şarkısını yeniden söyledi. Muhteşem gece tüm öğrencilerin “Yeni Bir Dünya” şarkısıyla sona erdi.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x