Türkiye 2013’te, Rusyalı turistler için birinci ülke haline geldi


tav 1

 

Rusya Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü (ATOR) Mayya Lomidze haber portalı İnterfax-Turizm ’e yaptığı açıklamada 2013 yılında Rusyalıların seyahatlere daha planlı para harcadıklarını açıkladı.

 
ATOR Direktörü sözlerini şöyle sürdürdü: “2013 yılı, bazı parametrelere göre 2008 yılını hatırlattı. Bu nedenle bu yılı kriz öncesi yıl olarak nitelendirebiliriz. Zor yaz ve kolay olmayan sonbahar sezonlarından sonra turist parasını daha dikkatli harcamaya başladı”. Lomidze, tatil süresindeki ciddi değişimlere de dikkat çekti. Buna göre Rusyalı turistler 2012 yılında ortalama 8-14 gün arasında tatil yaparken, 2013 yılında Tayland, Bulgaristan, Kıbrıs ve Mısır gibi popüler destinasyonlarda tatil süresi 21 güne kadar çıktı. Lomidze’nin ifadelerine göre Rusyalılar seyahatlere daha az para harcamaya başladılar. Bu yıl bir kişinin ortalama tur ücreti 750-800 dolar seviyesinde seyretti. 2012 yılında bu rakam 1-2 bin dolara tekabül ediyordu. Bütçe katkısıyla tatil yapanların oranı %30 seviyesine ulaştı. 2013 yılında turistlerin sevdiği ülke sıralaması 2012’ye göre değişmedi. Lomidze sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, birinci destinasyon olarak yer alıyor. Baharda turist akışında %5 artış bekleniyordu ancak Mısır’daki devrim nedeniyle Türkiye’ye giden turist sayısında %25 artış yaşandı”.

 
Mısır’daki istikrarsız durum nedeniyle Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan daha fazla turist aldı. Mısır’daki Rusyalı turist sayısı da %15 oranında arttı. Çin destinasyonunda turist sayısında ciddi oranda (%15) azalma yaşandı.

© The Voice of Russia


5 Ocak 2014. 10:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x