Türkiye,AB’ye organik tarım ihracatı için başvurdu


Türkiye, Avrupa Birliği (AB)’ne organik tarım ürünleri ihracatı yapmak için başvuruda bulundu. AB Bakanlığı, Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı AB İşleri Uzman Yardımcısı Emre Akyüz, bir süre önce organik ürün ihracatında AB’nin üçüncü ülkeler listesine girebilmek için başvuruda bulunulduğunu bildirdi.

AB’nin organik tarım mevzuatına uyum yönünde ilerleme kaydedildiğini belirten Akyüz, bu çerçevede Organik Gıda ve Tarım Eylem Planı ile organik tarım standartları oluşturulduğunu kaydetti.Avrupa Birliği’ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu (ABUDYK)’nun 2011 yılı dördüncü toplantısı, Antalya Uygulama Oteli’nde yapıldı.

Toplantıya katılan AB Bakanlığı uzmanları ‘Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı’ ve ‘Tarım ve Kırsal Kalkınma’ konularını içeren 11. ve 12. fasıllar hakkında bilgi verdi. Bakanlık uzmanlarından Emre Akyüz, Tarım ve Kırsal Kalkınma faslı çerçevesinde yapılan çalışmaları aktardı.

Tarım sektöründeki desteklerin AB destekleme sistemine yakınlaştırılması ve uyumlu hale getirilmesine ilişkin yapılan çalışmaların devam ettiğini kaydeden Akyüz, “Bu kapsamda, tarım istatistiklerinin iyileştirilmesine yönelik açılış kriterinin karşılanması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu tarafından iki taslak strateji hazırlandı.

Bu taslakla ilgili komisyonun görüşleri alındı. Bunun yanında tarım istatistiklerinin iyileştirilmesi açısından kurumsal kapasitenin arttırılmasını hedefleyen bir projenin uygulanmasına da başlandı.” diye konuştu.

Çiftçi Muhasebe Veri Ağı sistemi oluşturulduğu bilgisini de veren Akyüz, bu konuda yürütülen projeler kapsamında 12 ilde pilot bölge oluşturulduğunu ve 600 çiftliği kapsayacak şekilde uygulama başlatıldığını bildirdi. Akyüz, sistemin sorunsuz çalışması için de personel eğitimi yapıldığını aktardı. Emre Akyüz’ün verdiği bilgilere göre, bu güne kadar yapılan çalışmalar çerçevesinde 8 projeye 60 milyon euro harcandı. Devam eden projelerle birlikte 2013 yılına kadar bu yardım miktarının 100 milyon euroyu aşması bekleniyor.

Konuşmasında yapılması gereken çalışmalara da değinen Akyüz, şunları kaydetti: “Tarımsal istatistiklerin iyileştirilmesine yönelik kurumsal ve teknik altyapı eksiklikler tamamlanmalı ve strateji taslağına Komisyon görüşleri çerçevesinde nihai hali verilmeli. Üyelik tarihine kadarki süreçte verilecek tarımsal desteklemeler ile KİT’lere verilen desteklerin AB ile uyumlu hale getirilmesine yönelik destekleme stratejisi ve araçlarının belirlenmesi ve desteklerin bu çerçevede verilmesi konusunda karar alınmalıdır.”


Yazan - 22 Ekim 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x