Lisanslı Depoculuk Polatlı’da hayata geçti.


İlk ürün , lisanslı depoculuğun silolarına boşaltıldı.  40 ton buğday Lisanslı depoculukta işleme alındı. Perşembe günü itibari ile alımlara başlayan Lisanslı Depoculuk A.Ş’nin ilk ürün Belediye eski başkanı Sami Çay’dan geldi. Tarım ticaretinin şeklini değiştirecek olan uygulanın ilk ayağı Polatlı oldu. Polatlı Lisanslı Depoculukta pilot bölge olarak ürünleri almaya başladı. Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu “Türkiye’de tarım ticaretini değiştiriyoruz” dedi. Lisanslı Depoculuk A.Ş’ye ilk ürünü teslim etme  ve ilk makbuz senedi verilen üretici olarak Polatlı’da ilk olan Belediye eski başkanı Sami Çay “İlk olmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

Tarım,  finansal piyasalarla buluştu

Lisanslı Depoculuk Polatlı’da hayata geçti. TOBB-TMO Lisanslı Depoculuk A.Ş, Polatlı’da kapılarını üreticilere açtı. Üreticiler dün sabah saatleri itibari ile ürünlerini, Lisanslı Depoculuk A.Ş’nin depolarına boşalttılar. Ürününü teslim eden üreticiye, Türkiye’de bir ilk olan makbuz senetleri verildi.  Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, ilk ürünü teslim aldı. İlk ürün Belediye eski başkanı Sami Çay’dan geldi. Çay, 40 ton buğdayı , lisanslı depoculukla buluştu. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de lisanslı Depoculuğun  geliştirilmesi yönünde çalışmalara başlayan Polatlı Ticaret  Borası, Türkiye’de yine yeniliklerin öncüsü oldu. Lisanslı Depoculuk A.Ş’de alımlar başladı. Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Toplu , üreticlerle bir araya geldi.

DİĞER HABERLER
Bu Toprakları Korumaya Mecburuz

Lisanslı depoculukta  alımlar başladı

TOPLU “Lisanslı Depoculuk kanunu 2005 yılında yürürlüğe girdi. Lisanslı Depoculuk yüksek maliyetli ve geri dönüşümü uzun süreyi kapsadığı için özel sektör tarafından cazip bir yatırım aracı olarak görülmemiş ve 2010 yılına kadar her hangi bir yatırım yapılmamıştı. TOBB , TMO yüzde  50 ortaklığı ile TMO-TOBB lisanslı Depoculuk A.Ş kurarak 26 Şubat 2010 tarihinde kurularak şirkete resmiyet kazandırıldı. Şirketin yönetim kurulu başkanı olarak o tarihten itibaren hızla çalışmaya başladık. Lisanslı depoculuğu 2011 hasat dönemi öncesine yetiştireceğiz dedik. Büyük bir gayretle çalıştık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Dün itibari ile Ticaret Bakanımız , bizim lisansımız imzalayarak hayata geçirdi. Önceki süreçte Polatlı Ticaret Borsasının laboratuarının yetkili olması konunda 0101 yetkili belgeyi almıştık. Lisanslı depoya dökülen ürünlerin makbuz senetlerinin yapılması için Polatlı Ticaret Borsası yetkilendirildi ve süreç başladı.

Polatlı, lisanslı depoculuğun merkezi

İlk ürünü Polatlı’ya büyük hizmetleri geçen belediye eski başkanımız Sami Çay getirdi. İlk makbuz senedini kendisine teslim etmekten çok mutluyum. Lisanslı depoculuğun tüm üreticilerimize, sektörün diğer temsilcilerine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Artık Türkiye’de, tarım ticaretinin şekli değişecek. Bu bir pilot uygulamadır .

DİĞER HABERLER
Çelik: Tarım arazileri sürekli küçülüyor

Polatlı Ticaret Borsası Laboratuar ve teknolojisini geliştirdiği için , geçen yıla göre bu yıl kapsitesini’50 arttırmasına karşılık günlük  9 bin ton hububat satışı  yapmasına rağmen, araç kuyruğu 18-20 km ulaşmıştır. Üreticimiz, kamyoncumuz ve vatandaşımız mağdur olmaktadır. Artık Dünya’da ticaret böyle olmuyor. Ürün tarlada biçildiği gibi, piyasaya arz edilmiyor.İleri ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kısa bir süre içinde Lisanslı Depoculuğun Türkiye genelinde yayınlaşacağına ürün ihtisas borsasının bu yıl içinde kurulacağı, makbuz senetlerinin elektronik ortamlarda el değiştireceğine ,dair, geçen yıl yaptığım konuşmada  “Tarımın finansal piyasalarla buluşma anıdır” müjdesini vermiştim.

Türkiye’nin finansal merkezi İstanbul’dur, artık İstanbul’da oturan bir  finans kuruluşu Polatlı’nın ürünü alabilecek ve değerlendirebilecektir. Bu anlamda çok hayırlı ve yararlı  bir iş yaptığımıza inanıyorum”dedi.

Polatlı hep  ilklerin öncüsü

 Toplu “Önemli olan öncü olmaktır. Bu noktada  Polatlı , tarımın başkentidir. Gururluyuz, onurluyuz. İlk lisanslı depoculuk uygulaması Polatlı’da başlıyor. İlk yetkili sınıflandırıcı Polatlı Borsası, ilk makbuz senedi satışı Polatlı’da bekliyor. Bir bölge borsası, bölgenin hububat ticaret merkezi olma yolunda idamız hızla devem ediyor”şeklinde konuştu.

BUĞDAY BANKASI POLATLI
 
Lisanslı Depoculuk A.Ş’ye ilk ürünü teslim etme  ve ilk makbuz senedi verilen üretici olarak Polatlı’da ilk olan Belediye eski başkanı Sami Çay “ Atadan , babadan tarımla iştigal eden bir ailenin çocuğuyum. Ben çocuklumda  benimle emsal olanlar bilir buğday bankası vardı. Burası da bir  buğday bankasıdır.Polatlı Ticaret Borsası, üreticinin bir sigortasıdır. Anadolu, Eğe, Doğu Anadolu’yu dolaşın, böyle bir olay yok.  İhtisas borsası, köylünün kaskosu oldu. Polatlı ilkleri başarmanın gururunu yaşıyor. Ürünümüz istersem bugün, istersem seneye satabiliyorum. Online işlemlerle güvenli bir  ortamda satış yapabileceğiz. Şimdi üreticilerimiz koruma altına alınmış oldu.Polatlı’da pek çok kişi tarımla ugraşıyor. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İlk olmak çok güzel bir duygu” dedi.

DİĞER HABERLER
87 yıllık köy kanunu değişiyor

15 Temmuz 2011. 16:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x