Türkiye buğday sıkıntısı çeker mi?


TMO, Türkiye’nin bu yılki toplam buğday stoğunun tüketimi fazlasıyla karşılayacak düzeyde olduğunu belirtti.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye’nin bu yılki toplam buğday stoğunun tüketimi fazlasıyla karşılayacak düzeyde olduğunu açıkladı.

TMO’dan yapılan yazılı açıklamada, bu yılki buğday üretiminin en az 19 milyon ton olduğunun tahmin edildiği belirtilerek, “1.254 milyon tonu Kurumumuzda, 700,000 tonu ise özel sektör depolarında olmak üzere 2 milyon tonluk stok devir rakamı ile birlikte bu miktar toplam 21 milyon tona ulaşmaktadır. Ülkemizin yıllık buğday tüketim miktarı ise 18 milyon ton civarındadır. Buna göre, ülkemizin bu yılki toplam buğday stoğu, tüketimimizi fazlasıyla karşılayacak düzeydedir” denildi.

Rusya Federasyonu’nun hububat üretiminde ortaya çıkan olumsuzluklara bağlı olarak açıkladığı hububat ihracat yasağı ile birlikte yurtdışı piyasalarda başta buğday olmak üzere diğer ürün gruplarında fiyat artışları yaşandığını belirten TMO, bu gelişmelerin yakından takip edildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Uluslararası hububat piyasalarında son dönemde görülen bu keskin dalgalanmalar, yeterli buğday stoğuna sahip olan ülkemizi etkilememiştir” diyen TMO, “Bu doğrultuda, gerek sanayici ve tüccar, gerekse tüketicilerimizin, yüksek fiyat beklentisi ile ihtiyaçlarının üzerinde, stok amaçlı alım yapmaya yönelmeleri, fiyatlarda meydana gelebilecek keskin düşüşlere paralel, ciddi zararlarla karşı karşıya kalmalarına neden olabilecektir” dedi.

DİĞER HABERLER
Prof. Dr. Özertan: AB’nin en büyük tarım ekonomisiyiz ancak verimimiz düşük

Yurtiçindeki buğday fiyatlarının TMO’nun belirlediği fiyatların üzerine çıkması durumunda her türlü tedbir alınarak spekülasyonlara meydan verilmeyeceğini vurgulayan TMO, “Piyasalar yakından takip edilmekte olup, gerektiğinde yine piyasalara müdahale edilerek, istikrar sağlanması amacıyla her türlü tedbir alınacaktır” değerlendirmesinde bulundu.


8 Eylül 2010. 14:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x