Türkiye-Çek Cumhuriyeti Tarım Yürütme Komitesi 4. dönem toplantısı yapıldı…  


 

 

unnamed (1)

 

 

Halim UTLU

 

 

Çek Tarım Bakan Yardımcısı Spalkova;Türkiye,tarım alanında önemli bir ortak….

 

 

 

Veterinerlik ve bitkisel üretimde daha sıkı işbirliği yapılacak.AB temelli ortak projeler hazırlanacak.

 

 

 

Tarımsal ticaretin daha da arttırılmasın için,karşılıklı iş ve yatırım olanakları geliştirilecek…

 

 

 

 

 

Çek Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Jaroslava Benes Spalkova, Türkiye’nin, dünyada önde gelen bir tarım ülkesi olduğunu ve Çek Cumhuriyeti olarak Türkiye’yi tarım alanında önemli bir ortak olarak gördüklerini ifade etti.

 

Türkiye-Çek Cumhuriyeti Tarım Yürütme Komitesi 4. dönem toplantısı, 6.10.2015 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapıldı.Bir sonraki Tarım Yürütme Komitesi toplantısı da, 2017 yılı ikinci yarısında Türkiye’de düzenlenecek.

 

Çek’lerle,Tarım ve Gıda Sanayii İşbirliği Anlaşması var

 

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti Tarım Bakanlıkları arasında 06.10.2000 tarihinde imzalanan “Tarım ve Gıda Sanayii Alanında İşbirliği Anlaşması” çerçevesinde,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İkili İlişkiler ve Protokol Daire Başkanlığı koordinasyonunda organize edilen toplantıya, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile Çek Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Jaroslava Benes Spalkova eş başkanlık etti.

 

Türkiye, dünyada önde gelen bir tarım ülkesi

 

Eş başkan ve ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Spalkova, Türkiye’nin, dünyada önde gelen bir tarım ülkesi olduğunu ve Çek Cumhuriyeti olarak Türkiye’yi tarım alanında önemli bir ortak olarak gördüklerini belirtti.Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ise iki ülke arasındaki iyi ilişkilere paralel olarak, yıllar içinde artan tarımsal ticaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

Veterinerlik ve bitkisel üretimde daha sıkı işbirliği yapılacak

 

Daha sonra,hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı, bitkisel üretim, kırsal kalkınma, tarımsal araştırma ve tarımsal ticaret alanlarındaki görüşmelere geçildi.Çek tarafı, hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı konusunda ülkelerindeki son duruma ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Türk heyeti ise, Çek Cumhuriyeti ile canlı hayvan ticaretinde karşılaşılan sorunları dile getirdi.Her iki tarafın, veterinerlik alanında daha sıkı işbirliği yapılması hususunda uzlaşma kararından sonra,bitkisel üretim konusunda ise, tohumculuk, bitki genetik kaynakları, bitki ıslahı, süs bitkileri, bahçe bitkiler ile tıbbi, aromatik ve baharat bitkilerinde teknik işbirliği yapılması konusu da mutabakata bağlandı.

 

Avrupa Birliği temelli ortak projeler hazırlanacak

 

Kırsal kalkınmada ise IPARD çerçevesinde LEADER tedbirine ilişkin Çek tarafının deneyimlerinden faydalanılması ve tarımsal bilgi sistemleri alanında ortak çalışmaların yapılması hususunda iki taraf da uzlaştı.Tarımsal araştırmalar konusunda da, iki ülke arasındaki işbirliğinin teknoloji, bilgi ve uzman değişimleri ile artırılması ve Avrupa Birliği temelli ortak projelerin yapılması hususunda mutabık kalındı.

 

Tarımsal hacmin daha da arttırılmasında uzlaşı sağlandı

 

Son olarak iki ülke arasındaki tarımsal ticaretin artırılması hususunda, karşılıklı iş ve yatırım olanaklarının geliştirilerek, tarımsal hacmin daha da arttırılabileceği konusunda uzlaşmaya vardı.İki ülke arasındaki iyi ilişkileri yansıtan ve sıcak bir ortamda görüşülen hususların yer aldığı bir toplantı tutanağı da, eş başkanlar Tunç ve Spalkova tarafından imza altına alındı.

 


Yazan - 16 Ekim 2015. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x