“Türkiye ekonomisi beklentilerin çok ötesinde büyüyor”


ABD’de ekonomi ve iş çevrelerinin saygın gazetesi Wall Street Journal’dan yüzde 8.8’lik büyüme yorumu
 
Wall Street Journal (WSJ), Türkiye ekonomisinin ekonomistlerin beklentilerinin çok ötesinde büyümeye devam ettiğini yazdı. Gazetenin internet sitesinde yer alan haberde, Türkiye ekonomisinin 2011 yılının ikinci döneminde yüzde 8.8 büyüdüğününün açıklandığı anımsatılarak, bu oranın Türkiye’nin, ”Avrasya’nın Kaplanı” olarak nitelendirilen ününü iyice güçlendirdiğini aktardı.

Haberde, Ortadoğu ve Avrupa’daki pek çok komşusu siyasi karışıklık ve ekonomik kurtarma paketleriyle boğuşurken, Türkiye’nin, ekonomistlerin tahminlerinin çok ötesinde büyüdüğüne dikkat çekildi.

“EKONOMİSTLER DAHİ ŞAŞIRDI”

Türkiye’nin ekonomik büyüme hızının ekonomistleri de şaşırttığına işaret edilen haberde, ekonomistlerin, ”Türk ekonomisi ne olursa olsun büyümeye devam ediyor” dedikleri belirtildi.

Haberde Türkiye’nin sıcak ekonomisinin pek çok komşu Avrupa Birliği ülkesiyle, özellikle de Yunanistan’la tezat teşkil ettiği belirtilerek Yunanistan Başbakanı’nın vatandaşlarına ekonomik sıkıntıların üstesinden gelmede Türkiye örneğini verdiği yazıldı.

“ANCAK CARİ AÇIK ENDİŞESİ SÜRÜYOR”

Ancak gazete, ekonomistlerin Türkiye’nin hızla yükselen cari açığıyla ilgili endişeleri bulunduğunu, Türk lirasının dolar ve Euro karşısında düşük kalmaya devam ettiğini belirterek, ekonomistlerin, pazarların Türk hükümetinin cari açığı kontrol altında tutmak için ne yapacağını görmek istediklerini kaydetti.

 


Yazan - 13 Eylül 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x