Türkiye ile Letonya arasında tarımda işbirliği protokolü imzalandı


_83U1222

 

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22-25 Ekim 2014 tarihlerinde Letonya ve Estonya ziyaretlerine eşlik ediyor. Ziyaret kapsamında Bakan Eker, Letonya Tarım Bakanı Janis Duklavs’la ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonucunda iki ülke arasında tarım alanında işbirliği protokolü imzalandı.

 

Bakan Eker, mevkidaşı Bakan Duklavs’la 23 Ekim 2014 tarihinde ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasında tarım alanında işbirliğinin geliştirilmesi, tarımsal ticaretin artırılması ve bu kapsamda yapılabilecek çalışmalar görüşüldü. Ayrıca iki Bakan tarımsal ilişkilerin güçlendirilmesi için yasal zemini oluşturacak olan “Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Letonya Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Arasında Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Protokolü” nün önemine vurgu yaptı.

 

Görüşme sonrasında “Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Letonya Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Arasında Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Protokolü” imzalandı. Bahse konu protokol ile iki ülke Bakanlıkları arasında tarım, bitkisel üretim ve bitki koruma, hayvancılık, hayvan ıslahı, hayvan sağlığı, balıkçılık, gıda endüstrisi ve köy işleri alanlarında işbirliği yapılması ve taraflar arasında bir “Tarım Yürütme Komitesi” oluşturularak tarım alanında yeni işbirliği alanlarının saptanması öngörüldü.

DİĞER HABERLER
Beyaz et ihracatı yüzde 24 arttı

 


23 Ekim 2014. 17:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x