Türkiye, İsrail ile taslak anlaşmaya vardı


139070

 

 

 

Türkiye ile İsrail ilişkilerin normalleşmesi için taslak anlaşmaya vardı.

 

Reuters Haber Ajansı, Türkiye ile İsrail’in ilişkilerin normalleşmesi için yaptığı görüşmeler neticesinde tarafların ön anlaşmaya vardığını açıkladı.

 

Diplomatik kaynaklar, İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesi için görüşmeler yapıldığını ve bunların en kısa zamanda sonuçlanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

 

Anlaşmada önemli 5 ana maddenin olduğu belirtildi.

 

Anlaşmadaki 5 ana madde

 

-Birinci madde, İsrail, 2010 yılındaki Mavi Marmara baskınında ölen Türk vatandaşları için Türkiye’ye 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Bu para hayatını kaybeden yada yaralananların ailelerine verilmesi için özel bir fona devredilecek.

 

-İkinci madde, Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşecek, geri çekilen büyükelçiler yeniden gönderilecek.

 

– Üçüncü madde Türkiye baskını gerçekleştiren İsrail askerlerine açtığı davalardan vazgeçecek. Karar, TBMM’den kanun olarak geçirilecek.

 

– Dördüncü madde, Hamas’ın askeri kanadının önemli isimlerinden, İsrail’in askerlerinin kaçırılıp öldürülmesiyle ilgili suçladığı Salih El Aruri Türkiye’den sınır dışı edilecek. Hamas’ın Türkiye’deki aktiviteleri sınırlandırılacak.

 

– Beşinci madde, iki ülke doğalgaz alanında işbirliği imkanlarını inceleyecek ve geliştirecek.

 

 

 

Son dönemlerde Türkiye- İsrail ilişkileri

 

İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler Gazze’ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisinin 31 Mayıs 2010’da uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına maruz kalması ve olayda 10 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından bozulmuştu.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 9 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir soru üzerine, Türkiye-İsrail arasındaki genel siyasi ilişkilerin normalleşme sürecinin söz konusu olduğunu, İsrail’in Mavi Marmara gemisine yönelik saldırıya ilişkin tazminat ve Gazze’ye uyguladığı ambargoyla ilgili atılması gereken adımlar bulunduğunu söylemişti. Kalın, “İsrail tarafı bu konuda adımlar atarsa biz de tabii ki o çerçevede gerekli adımları atarız, ama burada özellikle tazminat konusunda daha önce varılan mutabakatın hayata geçirilmesi, yapılan müzakerelerin neticelendirilmesi önem arz ediyor” diye konuşmuştu.

 

İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold da 14 Aralık’taki açıklamasında, “İsrail, Türkiye ile her zaman istikrarlı ilişkilere sahip olmayı arzulamaktadır ve bu hedefe ulaşmanın yollarını sürekli araştırmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (AA, Ajanslar)


Yazan - 18 Aralık 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x