Türkiye, keçi sütü ve süt ürünleriyle dünya pazarından pay alabilecek


579399_367183893334256_1032312853_n

 

Türkiye’de ıslah olmuş, Saanen kanı yüksek çitliklerde, 1 hayvandan 10 ay sağım yapılıyor…

 

 

Mevsim dışında süt tedariki sağlayan çiftliklere fiyat farkı ödeyerek keçi sütünün 12 ay üretimini teşvik ettiklerini ve üretimi 12 aya yaymak isteyen çiftliklere teknik destek verdiklerini belirten Kecheese firması sahibi Özer Türer “Islah çalışmaları ve kontrollü doğumlarla, keçi sütü üretimini bir çiftlikte 12 aya çıkarmak mümkün. Kendi çiftliğimizde bunu uzun bir süredir yapıyoruz. Artık Türkiye’de ıslah olmuş, Saanen kanı yüksek çitliklerde, 1 hayvandan 10 ay sağım yapılıyor. Kontrollü doğum ile süt üretimini 12 aya çıkarmak mümkün” dedi..

 
Sonbaharda da keçi sütü bulmak mümkün

 
Türkiye’nin önde gelen keçi sütü ve keçi peyniri üreticilerinden Kecheese firmasının sahibi ve İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, bu yıl ilk kez kendi çiftlikleri dışında da, sonbaharda önemli miktarda keçi sütü üretimi gerçekleştirildiğini açıkladı.

 
Türer, İzmir Tire’de bu yıl 2.si düzenlenen Tire Süt Sempozyumuna katılarak bir konuşma yaptı. “Keçi ve koyun sütünde sağım Mart’ta başlar, Haziran’da biterdi. Son zamanlarda hem koyun ve keçi sütünde yaşanan fiyat artışı, hem de artan keçi çiftlikleri nedeniyle, sonbaharda da keçi sütü bulmak mümkün. Bu sene ilk kez kendi çiftliğimiz dışında da, süt bulma olanağı bulduk. Hala daha keçi sütü üretiminin yüzde 90’ı, Mart – Haziran’da gerçekleşiyor. Bu sene bir ilk adımdı. Önümüzdeki yıl mevsim dışı keçi sütü üretiminde bir artış bekliyoruz” şeklinde devam eden Türer,

DİĞER HABERLER
Türk yemekleri afrodizyak mı?

 
Çiftliklerde AB standartlarında keçi sütü üretiliyor

 
“Çiftliklerimizde AB standartlarında keçi sütü üretimi gerçekleştiriyoruz. Hatta yağ, protein değerleri bakımından daha kaliteli demek bile mümkün. Ancak hayvan başı süt verimi konusunda, hala daha Türkiye’nin çok gerisindeyiz. Islah ile daha hızlı yol almalıyız” dedi.

 
Özer Türer, inek sütüyle yurtdışında rekabet edemeyen Türkiye’nin, keçi sütü ve keçi sütü ürünleri ile dünya pazarından en büyük payı alabileceğini, keçi ve koyun sütü ürünlerine sadece Türkiye’de değil, dünyada artan bir talep olduğunu, bunun da Türkiye’yi dünya pazarında süt üretimi, hayvan sayısı ve taşıdığı potansiyelle avantajlı duruma getirdiğine dikkat çekti.(Halim Utlu)

 


6 Aralık 2013. 16:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x