Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile Et ve Süt Kurumu sözleşmesi, 2015 için yenilendi…


unnamed

 

 

 

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile Et  ve  Süt Kurumu sözleşmesi, 2015 için yenilendi…

 

 

Halim UTLU

 

30 günde kesim imkanı ve 60 kuruş ilave prim ödemesi ile fiyat ve pazar garantisi sunan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü ile Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği(TÜKETBİR) arasında, sözleşmeli besicilik kapsamında uygulanan “Hayvan Tedarik Protokolü”, 2015 için yeniden imzalandı.

 

Kefalet senedi ile sözleşme imzalanabiliyor

 

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç ile Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral’ın imzaladığı protokole göre, Birliğe kayıtlı üreticilere prim desteği veriliyor.Sözleşmeli besicilik yapan Kırmızı Et Üreticileri Birliği üyeleri, birliklerinden alacakları kefalet senedi ile sözleşme imzalayabiliyor.Üyeler,nakit teminat ödeme muaflığının yanı sıra, teminat mektubu, ipotek ve noter gibi işlemler için de  zaman derdinden kurtuluyor.

 

İşbirliği, güçlendirilerek sürdürülecek

 

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, amaçlarının besicileri fiyat dalgalanmalarından korumak ve daha planlı bir üretime teşvik etmek olduğunu, üretici birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile diyaloğu önemsediklerini belirterek “Üretici birlikleri ve Kurumumuz arasındaki işbirliğini güçlendirmesi ve besicilerimizin sürdürülebilir hayvancılık yapmalarına katkı sağlaması bakımından, bu protokolü önemsiyoruz. 2014’de gelişerek devam eden bu işbirliğini, güçlendirerek sürdüreceğiz.

 

Piral, besicilere satın alma garantisi veriyoruz

 

Kurum olarak besicilerimize ürettiği malı değerinden satın alma garantisi veriyor ve  daha planlı üretim yapılmasını teşvik ediyoruz. Üretici Birliğine üye besiciler, kombinalarımız ile “Besicilik Sözleşmesi” imzalarken, hiçbir zorluk yaşamayacak. İsterlerse sözleşmeden 30 gün sonra hayvanlarını kesime getirebilecek.Sözleşme yaptıkları günün alım fiyatı geçerli olmak üzere, fiyat dalgalanmalarından etkilenmeksizin, ilave prim bedellerini de alarak hayvanlarını kombinalarımızda kestirebilecek.” açıklamasını yaptı.

 

TÜKETBİR Başkanı Tunç, besiciler mağdur  olmayacak

 

Et ve Süt Kurumunun uyguladığı sözleşmeli besicilik modeline ilginin her yıl daha da arttığını,TÜKETBİR üyeleri ile yapılacak sözleşmeler ile besicilerin piyasada mağdur edilmelerine engel olunduğunu anlatan TÜKETBİR Genel Başkanı Bülent Tunç ise şöyle konuştu; “Kurum, bizim için fiyat ve pazar garantisi demektir. ESK ile anlaşma yapan besicilerimizin malı elinde kalmıyor ve ilave primlerle besicilerimizin piyasa fiyatlarının altında malını satmasının önüne geçiliyor. Devletimizin desteği ile  de daha fazla çalışıp, üreteceğiz.”

 


Yazan - 21 Ocak 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x