Türkiye, mutlu insanlar ülkesi!


 

 

 

 

Türkiye, BM tarafından açıklanan 2017 Dünya Mutluluk Raporu’nda bir önceki yıla göre dokuz sıra birden yükselerek, 69’uncu sırayı aldı. BM Kalkınma Programı’nın 2016 İnsani Gelişme Raporu’nda ise 188 ülke arasında 71’inci olan Türkiye, yüksek insani gelişme kategorisinde yer aldı.

 

Araştırma şirketi Gallup’un raporları ve araştırmaları doğrultusunda hazırlanan BM 2017 yılı Dünya Mutluluk Raporu açıklandı. Ülkelerde sağlıklı yaşam konusundaki toplumsal beklentiler, özgürlükler, kişi başına düşen gelir ve yolsuzluk endeksi gibi başlıkların değerlendirildiği araştırmada, rapora dahil olan her ülkeden bin kişi ile anketler yapılarak ülke sonuçları çıkartıldı.

 

Rapora göre, dünyadaki en mutlu ülke Norveç. Norveç’i, Danimarka ve İzlanda takip ediyor.

 

BM’nin 2016 yılı Dünya Mutluluk Raporu’nda 78’ici sırada yer alan Türkiye, bu yıl dokuz sıra birden yükselerek, 69’uncu sıraya yerleşti.

 

Rapora göre 155 ülke arasında en mutsuz insanların olduğu ülke Orta Afrika Cumhuriyeti. Ankete katılanların 10 üzerinden değerlendirme yaptıkları araştırmada birinci sıradaki Norveç’in ortalama puanı 7,54 iken, en mutsuz ülke Orta Afrika Cumhuriyeti’nin puanı ise 2,69. İç savaşın devam ettiği ve milyonlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı Suriye ise raporda 152. sırada yer alıyor.

 

İnsani Gelişme Raporu 2016

 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) da, 1990 yılından bu yana yayınlanan küresel İnsani Gelişme Raporları serisinin sonuncusu olan 2016 İnsani Gelişme Raporu’nu yayınladı.

 

Ülkelerin insani gelişmişlik düzeyine göre değerlendirildiği ve düzeyin arttırılması için yapılması gerekenleri sıralandığı rapor için bu yılın teması, “Herkes İçin İnsani Gelişme” olarak seçildi.

 

İnsani gelişmenin bugün ve gelecekte herkes için nasıl sağlanabileceğine odaklanan 2016 İnsani Gelişme Raporu’nda, “Uzun ve sağlıklı yaşam, bilgiye erişim ve insana yakışır bir yaşam standardı” olmak üzere üç temel kriterin esas alındığı İnsani Gelişme Endeksi (İGE) ile 188 ülkenin insani gelişme seviyesi ortaya konuldu.

 

BM’ye göre dünyanın en mutlu ülkesi olan Norveç, insani gelişme itibariyle de zirveyi kimseye bırakmadı.  Norveç’in İGE puanı 0.949.

 

İnsani Gelişme Endeksi’nde 0.767 puan ile 188 ülke arasında 71’inci sırayı alan Türkiye, yüksek insani gelişme kategorisinde bulunuyor. Türkiye bu puanla, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinin 0.748 olarak hesaplanan İGE değerini de aşmış oldu.

 

Genel sıralamada yüksek insani gelişme kategorisine giren Türkiye’nin, cinsiyet eşitsizliği konusundaki notu ise düşük. Ülke içindeki cinsiyet eşitsizliklerinin dikkate alındığı Cinsiyete Dayalı İnsani Gelişme Endeksi (CDGE) puanı ile ülkeler 1’inci grup en iyisi olmak üzere 5 grup halinde kategorize ediliyor.

 

Türkiye’de kadın İGE değeri 0.724, erkek İGE değeri 0.797 olurken, 0.908 genel endeks puanıyla UNDP’nin belirlediği 4’ünce grupta yer alabildi. Bu Türkiye’nin cinsiyet eşitsizliğinde, orta-düşük insani gelişme seviyesinde olduğunu gösterdi.


Yazan - 29 Mart 2017. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x