Türkiye ortak sınır kapısı modeline geçiyor


gumrukgunuB

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Türkiye’deki ilk ortak sınır kapısı uygulamasının önümüzdeki yıldan itibaren Sarp Sınır Kapısı ile başlayacağını bildirdi.
Altunyaldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e
gittiğini, bu ülkede gümrük idaresi başkanları toplantısına katıldığını ve burada önemli kararlar
alındığını söyledi.
Türkiye’nin Gürcistan’ın en büyük dış ticaret partnerlerinden biri olduğunu, Türkiye’nin Gürcistan’ın
ithalatında yüzde 18 pay ile ilk sırada, ihracatında ise yüzde 6 pay ile 5. sırada yer aldığını ifade
eden Altunyaldız, “Ekonomik ilişkilere bakıldığında ülkemizin Gürcistan’da yatırım yapan yabancı
yatırımcılar arasında 3. sırada yer alıyor. Bugüne kadar, Türk müteahhitlik firmaları Gürcistan’da 2,7 milyar dolar tutarında 159 proje üstlendi” dedi.
Gürcistan sınırındaki Sarp Kara Hudut Kapısı’ndan 2013 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 1 milyon araç
ile 6 milyon yolcunun giriş çıkış yaptığını anlatan Altunyaldız, Gürcistanlı yetkililerle gerçekleştirdikleri görüşmelerde Sarp Sınır Kapısının kapasitesinin genişletilmesi yönünde anlaşmaya vardıklarını bildirdi.
Aldıkları en önemli kararlardan birisinin de “Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanımı Projesi”nin hayata geçirilmesi olduğunu belirten Altunyaldız, şöyle konuştu:”Bu amaç doğrultusunda kara hudut kapılarının ortak kullanımı bir gereklilik haline geldi. Mevcut durumda Sarp Sınır Kapısına bir tır geldiğinde bize beyanda bulunuyor, biz kontrol ediyoruz, ihracata izin veriyoruz. Ardından büyük ölçüde aynı bilgileri karşı taraftaki Sarpi Kapısındaki yetkililer alıyor ve kontrol ediyor. Yeni sistem buradaki mükerrerliği ortadan kaldıracak. Çıkışta muayene olmaması bu sistemin en önemli özelliği olacak, zira kontroller sırasında esas zamanı kaybettiren muayene. Bu muayene fiziksel de olabilir, belge üzerinde de olabilir. Biz çıkışta kontrolü yapacağız, bilgilerini alacağız ama muayene etmeyeceğiz. Karşı taraf da bu bilgileri bizden alacak. Onların pasaport ve eşyaya ilişkin bilgileri tekrar tekrar almaları gerekmeyecek. Biz elektronik ortamda onlara göndereceğimiz için zaten ekranda olacak. Dolayısıyla gerek görülürse muayene yapılacak ve sonucu bize bildirilecek. Onlardan bize gönderilen eşya için de tam tersi geçerli olacak. Bu şekilde iki iş bire indirilecek. Riskli gördüğümüz durumlarda yine muayenelerimizi yapabileceğiz. İthal eden ülke muayenesini yapmak isterse yapacak ve sonucunu karşı tarafa bildirecek.”
Altunyaldız, ortak gümrük kontrolleri ve kara hudut kapılarının ortak kullanımı çalışmalarının
Gürcistan ile hayata geçirilmesi yönünde anlaşmaya varıldığını, projenin 2014 yılının ilk çeyreğinde
faaliyete geçirileceğini bildirdi.
Dünyada ortak kapı modeli örneklerinin İsviçre – Fransa, Bosna Hersek – Hırvatistan, ABD – Kanada,
Rusya – Beyaz Rusya, Tunus – Libya arasında uygulandığını anlatan Altunyaldız, şöyle devam etti:
“Dünyadaki uygulamalardan farklı olarak biz, çıkışta beyan girişte kontrol esasına ve bilgi değişimine dayalı daha ileri bir model geliştirdik.

Bu modelde iki ülke sınır kapılarının ortak kullanımıyla gümrük işlemlerinde mükerrerlik önlenecek,işlemler ve veri girişi bir kere yapılacak, bekleme süreleri
 azaltılacak, gümrük işlem ve maliyetleri yüzde 40 azalacak. Bu sayede ticaret kolaylaşacak ve hızlanacak. Diğer taraftan, beyanın ve kontrolün farklı yerlerde yapılacak olması ve bilgilerin veri değişimi yoluyla aktarılacak olması ülkeler arasında güvene dayalı bir işbirliği gerektirmektedir. Bu durum da Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerinde güven tesis etmek veişbirliğini artırmak hususunda kararlılığını yansıtmaktadır.”

 

 

 


Yazan - 10 Kasım 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x