Türkiye – Pakistan Serbest Ticaret Anlaşması


unnamed-2

 

 

 

 

(FTA) görüşmeleri,çok verimli ve olumlu ilerliyor…..

 

Yeni toplantılar, 2017 yılında İslamabad’ta yapılacak…

 

Halim UTLU

 

Pakistan Ticaret, Sanayi, Tekstil Bakanlıkları ile Federal Gelirler ve Mühendislik Geliştirme Kurullarından yetkililerin katıldığı ve Ticaret Bakanlığı Ek Sekreteri Mian Asad Hayauddin başkanlığındaki heyet ile Türkiye Ekonomi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları ile İthalat Genel Müdürlüğü yetkililerinden oluşan,Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre başkanlığındaki heyetler ile başlayan, Pakistan-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) pazarlıklarının beşinci tur oturumları, Ankara’da 21-23.12.2016 tarihlerinde yapıldı.

 

 

Toplantılara, Büyükelçi H.E.Sohail Mahmood da katıldı

unnamed-1

 

Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi H.E. Sohail Mahmood’un da katıldığı Pakistan-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) oturumları,oldukça anlayışlı ve verimli geçti. Pakistan’ın Türkiye Büyükelçiliği’nden edinilen bilgiye göre; Pakistan heyetine Ticaret Bakanlığı Ek Sekreteri Mian Asad Hayauddin liderlik etti.Toplantıya,

Pakistan Ticaret,Sanayi ve Tekstil Bakanlıkları ile Federal Gelirler ve Mühendislik Geliştirme Kurullarından yetkililer katıldı.

 

 

Türk heyetine Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dilemre başkanlık etti

Pakistan’ın İstanbul Başkonsolosunun da görüşmelerde yer aldığı toplantıda,Türk heyetine Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre başkanlık etti.Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve İthalat Genel Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulunarak, Dilemre’ye yardımcı oldu.Görüşmelerle ilgili olarak, Türk Heyeti Başkanı Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre,herhangi bir açıklama yapmadı.Ancak edinilen bilgiye göre,oturumların çok olumlu ve samimi bir ortamda geçtiği öğrenildi.

 

 

Gümrük tarifesi hatlarında oldukça fazla ilerleme kaydedildi

unnamed

 

Pakistan ve Türkiye, Mallar Üzerinde Anlaşma, Hizmetler Üzerinde Anlaşma ve Yatırımlar Üzerinde Anlaşma hakkında tartışmalarda bulundu. Bu anlaşmalar üzerindeki görüşmeler sırasında, kayda değer ilerlemeler elde edildiği ifade edildi.

Her iki taraf, mümkün olan en erken tarih olan 2017 yılında görüşmek ve bir sonraki oturumların, İslamabad’da düzenlenmesi konusunda anlaştı.Çok samimi bir ortamda yapılan görüşmeler sırasında, her iki tarafça da imtiyazlar için önerilen gümrük tarifesi hatlarında oldukça fazla ilerleme kaydedildi.


25 Aralık 2016. 16:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x