Türkiye Rusya’dan ruble ile buğday alacak


 

Rus “SovEkonAnalitik Merkezi‘nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Rusya’dan ruble ile 30 bin ton yüksek protein buğday ithal edeceği belirtildi.

 

İthalatın ton başına yaklaşık 17 bin ruble olarak ödeneceği ve bu şekilde yapılacak ticaretin iki ülkenin de kendi ulusal paraları ile yapılacağı için para dönüşümü sebebiyle olacak kayıpların azaltılması hedefleniyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce Rusya ile yapılacak ortak ticarette iki tarafın da kendi para birimleri ile ticareti artıracağını açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bu teklifin iki taraf için de faydalı olacağını belirtmiş ve para dönüşümü kayıpların azaltacağını belirtmişti. Buğday ticareti Türkiye ve Rusya arasında önemli bir yer teşkil ediyor

 

Rus basınında yer alan haberlere göre, Rusya’nın hem kuraklık hem de Rus iç piyasasında fiyatların yükselmesi nedeni ile buğday ihracatını azaltmış durumda. Ayrıca buğday ihracatının tamamen durdurulması da gündemde.


Yazan - 4 Ekim 2018. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA, Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x