Türkiye Saman İthal Edecek!


Sap ve samanda ithalat yolu açıldı.

 

7 ülkeden hiçbir şart aranmadan sap ve saman ithal edilebilecek .

 

Sap ve samanda ithalat yolu açıldı.

 

İç piyasada arzın düşmesi ile birlikte hayvan yetiştiricilerinin saman bulmakta zorlanması ve yükselen fiyatlardan doğan sıkıntıyı önlemek amacı ‘ithalat’ kararını doğurdu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, sap ve saman ithalatının yapılabileceği ülkeler ve sağlık şartlarını belirledi. Buna göre, 67 ülkeden hiçbir şart aranmadan sap ve saman ithal edilebilecek.

 

 

Şap hastalığı sebebiyle ithalat kısıtlaması uygulanan 39 ülke/bölgeden de ithalat yapılabilecek. Buna göre, bölgeleri belirtilen ülkelerden gelecek olan sap ve saman o ülkenin o bölgelerinden gelecek ise işleme tabi tutulacak. Buğday ve arpa üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını sağlayan Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde, ilkbahar yağışlarının yetersiz olması sonucu bitki gelişiminin arzu edilen ölçüde gerçekleşmemesi, buğday sap boylarının kısa kalması, bunun da saman veriminde azalmaya neden olmasının ardından piyasada yeterli ürünün olmaması yanında fiyatların daha da yükseleceği beklentisiyle stok yapılması fiyat artışlarına neden olmuştu.

 

 

Saman fiyatları çeşitli illerde yüzde 40 ile yüzde 316,7 arasında artış gösterirken, bazı yetkililer ithalat yolunun açılmasıyla, maliyetlerin azalmasını ve kaba yem fiyatlarında düşüş beklendiğini ifade ediyor.

 

Herhangi bir şartın aranmadığı ülke ve bölgeler şöyle:

 

“Almanya, ABD, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belarus, Belçika, Belize, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya (Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Rondonia, Acre, Para, Espirito Santo, Minas Eyaletleri), Brunei, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Endonezya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Guyana, Haiti, Hırvatistan, Hollanda, Honduras, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, KKTC, Kanada,Karadağ, Kolombiya (Choco Bölümünün Northwest Bölgesi, Archipelago de San Andres ve Providencia), Kosta Rika, Küba, Lesoto , Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malta, Mauritius, Meksika, Nikaragua, Norveç, Panama, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Şili, Ukrayna, Uruguay, Vanuatu, Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda, Yunanistan.”HaberTürk

 


Yazan - 23 Ağustos 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
8 yıl önce

Hamdolsun sonunda oldu. Ne zamandır bekliyorduk. Şimdi sırada “BEYİN” var. Hükümet “beyin” ithaline de izin verse de bu saman ithalini neden yaptığımızı, kendi kendine yeten bir tarım ülkesinin neden bu hallere düştüğünü anlayabilen kafalara sahip olsak. Ey Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Beyefendi; rakamlarla olmuyormuş değil mi? Görevinizi iyi yaptınız mahvettiniz Türk tarım ve hayvancılığını, sizleri, Allah(c.c.) ye havale ediyor ve haklarımızı helal etmiyoruz.
Biz bunu hayal bile edemezdik “gerçek oldu”.
Siz durmayın yola devam edin artık yemiyor millet..

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x