Türkiye, turistlerin güvenliğini garanti etmeli


haberrus_charter_34h3j4h

 

 

 

Rusya-Türkiye arası charter uçuşlar aylık 80 bin turist taşıyacak

 

 

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, charter seferlerinin başlatılması için Türkiye’nin turistlerin güvenliğini garanti etmesi yeterli olacağını açıkladı.

 

Türkiye’ye charter seferlerinin başlatılması için Rusya Ulaştırma Bakanlığı’ndan teklif beklediklerini ifade eden Dvorkoviç, hazırlıkların devam ettiğini söyledi. Dvorkoviç, “Belki yarın yada sonraki gün Bakanlık’tan bazı teklifler gelir. Türkiye’de şu an tatil sezonu, işi uzatmak olmaz.” dedi.

 

Henüz bir karar verilmediğini hatırlatan Dvorkoviç, konunun incelenmesi ve teklif sunulması için Başbakan Dmitri Medvedev’in bir talimatının olduğunu dile getirdi. Dvorkoviç, “Büyük ihtimal Türk meslektaşlarımızdan en azından turistlerimizin güvenliğini garanti edeceklerine dair teminat haberini bekleyeceğiz. Tabi bu dünyada garanti olan hiçbir şey yok, ama onlar en azından böyle bir garanti sunmalı. Bu, charter seferlerin başlaması için yeterli olacaktır.” diye konuştu.

 

Öte yadan Rusya Ulaştırma Bakanlığı, charter seferlerinin başlatılması ile ilgili teklif hazırlığının devam ettiğini açıkladı.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özür mesajı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinin ardından Medvedev, charter seferlerinin başlatılması için teklif sunulması talimatını vermişti.

 

Türkiye turları, Rusya’da diğer ülkeleri indirime zorladı

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) verilerine göre, Türkiye’ye tekrar tur satışların başlaması diğer ülkeleri indirime zorladı.

 

Türkiye’nin tekrar Rus turizm pazarına dönmesinin ardından diğer ülke turlarına indirim yapıldığı kaydedildi. Son bir kaç günde diğer popüler destinasyonlara yapılan satışlarda yüzde 10’luk bir indirim gözlendi. Onlinetur temsilcisi İgor Blinov, Tunus turlarına yüzde 40’a varan indirimler olduğunu açıkladı. İndirimlerin taleplerin azalmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

 

Rusya Turizm Sektörü Birliği (RST) Başkanı İrina Tyurina, geçen hafta Kıbrıs’a olan ilgi yüzde 30, Tunus’a yüzde 15 ve Yunanistan’a yüzde 5 azaldığını açıkladı.

 

 

Abdurrahman Kamburoğlu, Haberrus


Yazan - 12 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x