Türkiye ve Akdeniz için iskorpit alarmı


ISKORPIT_0_1_2_3

 

Türkiye ve Akdeniz için iskorpit alarmı

 

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (UICN), zehirli dikenleri insanlara batıran iskorpit balığının, Türkiye ve Kıbrıs açıklarında çoğalmaya başladığı uyarısını yaptı.

 

Güney Pasifik ve Hint Okyanusu kökenli bu renkli balık, dikenlerini insana batırarak ölümcül olabiliyor. UICN’den Maria de Mar Otero, balığın Akdeniz’in doğu bölgelerinde görüldüğünü belirterek, “Bu balığın Akdeniz sularında artması endişe verici bir gelişme” diye konuştu. UICN yetkilileri ateş balığı olarak da bilinen iskorpit balığının dikenlerini batırması halinde olağanüstü bir acıya neden olduğunu, insan vücuduna karışan zehrin kusma ve nefes darlığı gibi belirtilere yol açtığını söyledi.

 

Bu balık türünün artışının Akdeniz’deki diğer balıkları etkileyerek ölümlerine neden olabileceği, bunun ilerleyen zamanlarda Akdeniz’deki ekosistemi olumsuz etkileyeceği uyarısı da yapıldı.


Yazan - 12 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x