Zeytinyağımıza Koreliler Talip Oldu


 Türkiye’nin dünyaya tanıtmak istediği zeytinyağına Güney Koreliler talip oldu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Güney Kore Tarım Bakanı Suh Kyu-yong, Türkiye-Güney Kore Tarım Alanında İşbirliği Anlaşmasını imzaladı. İmza töreninde konuşan Bakan Eker, iki ülke arasında var olan tarihi ve gönül bağına dayanan ilişkilerin ekonomik alanda belirli bir düzeye geldiğini, ancak buna tarımın da dahil edilmesi ilişkilerin çok daha iyi noktaya taşınacağını dile getirdi.

 

Bakan Eker, Türkiye ile Güney Kore arasında 6,8 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu, bunun içerisinde tarımın payının 53 milyon dolar olduğunu belirterek “Bu ticaret hacmi gerçek kapasitemizi, potansiyelimizi yansıtmaktan uzaktır” dedi.

 

Dünyanın en önemli ekonomileri arasında yer alan Güney Kore toplumunun günlük beslenmesinde daha hassas ve tüketici tercihlerinin giderek değiştiğine dikkati çeken Bakan Eker, geleneksel anlamda tüketilen pirincin yerini et, süt, zeytinyağı, meyve sebze ve unlu mamullere bıraktığını ifade etti. Güney Kore’nin ihtiyacı olan bu ürünleri karşılama noktasında Türkiye’nin üzerine düşeni yapacağını belirten Bakan Eker, şöyle konuştu:

 

“Türkiye’nin önemli üreticisi olduğu bazı ürünlerle ilgili zeytinyağı gibi bazı meyve sebze gibi organik tarım ürünleri gibi ürünlerin müşterek yatırımlarla işlenmesi, pazarlanması ve Güney Kore pazarlarına taşınması gibi alanlarda somut işbirliklerinin hayata geçirilmesi konusunda Güney Koreli meslektaşım ile karşılıklı mutabakatlarımız var. Kısaca tarımın ve gıdanın bütün alanlarıyla ilgili bundan sonraki süreçte çok daha etkin bir işbirliğinin hayata geçirilmesi, somut adımların atılması konusunda mutabakat sağlamış durumdayız.

Mesela, Güney Kore ile zeytinyağı konusunda önemli bir gelişme sağlayabiliriz. Sayın Bakan dün İzmir’de zeytin bahçesi zeytincilik ile ilgili ziyaretlerde bulundu. Kendisi Türkiye’nin zeytincilik alanındaki kapasitesi hakkında bilgi sahibi. Biz de zaten zeytinyağını dünyaya daha çok tanıtmak istiyoruz. Zeytinyağı Türk firmaları tarafından toptan İspanya’ya İtalya’ya veriliyor. Onlar da bunu markaya dönüştürüp, özel ambalajlar içerisine koyarak üç beş kat fiyat artışı ile dünyanın diğer bölgelerine satıyorlar. Biz pekâlâ yapacağımız bir işbirliğiyle bu ürünü ambalajlayıp, işleyip Güney Kore pazarına sunabiliriz. Bu konuda görüşmemiz oldu. Bu mümkün. Öte yandan kiraz gibi nar gibi narenciye gibi bir takım ürünlerle ilgili olarak da yine birlikte çalışıp, bu ürünleri oraya pazarlayabiliriz. Diğer taraftan Güney Kore’de organik ürün talebi giderek artıyor. Türkiye bu alanda önemli bir potansiyele sahip, bunlar hem müşterek yapılacak işbirliği ile hem doğrudan Türkiye’deki üreticilerin ürünlerinin oralara pazarlanması gibi adımlar atılabilir.”

 

Tarımsal işbirliği anlaşmasının içeriği hakkında bilgi veren Bakan Eker, iki ülkenin iç ve dış tarım ile kırsal kalkınma politikaları konusunda bilgi alışverişi, tarım ve tarımsal gıdayla ilgili konularda teknik bilgi ve uzman değişimi, tarım ürünlerinin işlenmesi, dağıtımı ve pazarlanması, tarımın ve ilgili sanayilerin gelişmesi konusunda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacağını bildirdi. Tarım ve tarımsal ürünlerle ilgili sempozyum, seminer, sergi, fuar gibi bir takım ortak etkinliklerin de düzenleneceğini ifade eden Eker, gıda ürünlerinin ticaretinin kolaylaştırılması, sürelerin kısaltılmasıyla ilgili adımlar atılacağını kaydetti.

 

Bakan Eker, Güney Kore’den, EXPO 2016 Antalya hazırlık ve EXPO 2020 İzmir adaylık süreçlerinde destek beklediklerini de ifade etti.

 

Güney Kore Tarım Bakanı Suh Kyu-Yong ise Türkiye’nin hem geniş toprakları hem de ideal hava koşullarıyla çok büyük rekabet gücünün bulunduğunu, bu nedenle Güney Kore’ye çok önemli bir işbirliği partneri olacağını düşündüğünü söyledi.

 

Konuk Bakan Suh Kyu-Yong, Türkiye’nin bu rekabeti ve tarım alanındaki gücüyle Kore’nin teknolojisi ve finansı bir araya geldiğinde önemli bir sinerji yaratacağını vurguladı.

 

Daha sonra Bakan Eker ile konuk Bakan, Türkiye-Güney Kore Tarım Alanında İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı.

 


Yazan - 1 Aralık 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x